HABER

Terör siyasallaştı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, terör örgütünün insan hakları, demokrasi, özgürlük gibi kavramları kullandığını belirterek, "İnsan hakları, adeta terörist hakları haline dönüştü...Bu kavramlar bizim elimizden çıktı" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, Genelkurmay ATASE Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) başkanlığınca gerçekleştirilen 'PKK Kogra-Gel Terör Örgütünü Yönelik İdeolojik ve Ekonomik Desteğin Kesilmesi Sempozyumu'na katıldı.

DTP'li Türk: "Amacımız gerginlikleri azaltmak"

Merkez Orduevi'nde gerçekleştirilen sempozyumda sürpriz bir konuşma yapan Orgeneral Büyükanıt, önemli açıklamalarda bulundu. Terör örgütünün hem psikolojik hem ekonomik desteklerinin kesilmesinin kolay olmadığını belirten Büyükanıt, teröre desteğin iç ve dış olmak üzere ikiye ayrıldığını söyledi. İç ve dış desteğin benzer olmakla birlikte aynı konu başlıklarından oluşmadığını ifade eden Büyükanıt, "Dış destek dediğiniz zaman olayın psikolojik ve siyasi yönde PKK örgütüne destek, yalnız PKK örgütüne destek değil, Türkiye Cumhuriyeti'ne de engel olma desteği, diğeri de hepinizin bildiği gibi maddi destek. Ama bakıyoruz, iç destek dendiği zaman çok fazla kalem ortaya çıkıyor. Bunun psikolojik desteği var içerde, insan desteği var, maddi desteği var" dedi. Çeşitli konuşmalarında PKK terör örgütüne verilen dış destekten bahsettiğini hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, dış desteğin en başta Kuzey Irak'tan geldiğini, ardından diğer yerlerdeki desteklerin geldiğini söyledi.

Büyükanıt, dış destek ve iç desteğin birbirlerini tetikleyen dinamikler olduğunu belirterek, "Yani içerideki destek dış desteği tetikliyor, dış destek de içi. Yani karşılıklı etkileşim içinde. Dolayısıyla bu hususu gözden kaçırmamak lazım. Bize şu sorulabilir, bana da sorulabilir, çünkü çok fazla bu dış desteği gündeme getiren kişilerden bir tanesiyim. 'Kardeşim sen içindeki desteği kesmiyorsun, bir de üzerimize saldırıyorsun', bunu sorarlar. Ama ben o zaman onlara şu cevabı veririm, 'Bu iki destek karşılıklı etkileşim içinde, bir bütün olarak. Yani şuraya kadar dış destek, buraya kadar iç destek diye bir olay yok. Birbirlerini tetikliyorlar. Dolayısıyla olaya bir bütünsellik içinde bakmadığımız zaman alabileceğimiz tedbirler mutlaka eksik kalır" diye konuştu.

Batman'da 3 teröristin ölü ele geçirildiği bir olayı da hatırlatan Büyükanıt, şunları kaydetti:
"Ben kolordu komutanıyım, bana rapor edildiğinde günlük olaylardan bir tanesiydi. Fakat birlik komutanı arkadaşım bana bazı belgelerle geldi. Tesadüfen tesirsiz hale getirdiğimiz 3 teröristten bir tanesi Diyarbakır kuzeyinin, o zaman öyle tabir ediliyordu 'cephecisi', işbirlikçi de diyoruz ama bu işbirlikçiden bir ötesi. O kadar korkunç dokümanlarla karşı karşıya kaldım ki o Batman'da. Bir mağarada korunmaya çalışan teröristin dünya ile ilişkisi var. İngiltere'den İsveç'e, İsveç'ten Almanya'ya,
Almanya'dan Hollanda'ya öyle bir ağ çıktı ki ortaya. Ele geçen belgede ağ yok, ama biz onu ağ haline getirdik. Neresinden keserseniz en az üç tane by-pass ettiği yer var. Böyle bir şeyle karşılaştık."

Tüm bu sebeplerle iç destekle dış desteği birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını vurgulayan Büyükanıt, iç destek ve dış desteğin nasıl kesilebileceğine psikolojik ve ekonomik olarak bütünsel açıdan bakılması gerektiğini söyledi. Büyükanıt, "Her şeyden önce içimize bakmak lazım. İçimizdekini ortadan kaldırmadan sadece dış destek, dış destek demeye çok fazla hakkımız yok" dedi.

"DEĞERLERİMİZİ ELİMİZDEN KAÇIRDIK"
"1984 yılından beri yapılan terör mücadelesinde insanlığın yüksek değerlerini, bazı değerleri elimizden kaçırdık" diyen Büyükanıt, 'o kurumu, bu kurumu suçlamadığını' söyledi. Büyükanıt şunları kaydetti: "Hepimiz, biz de dahil kaçırdık. Bunlar çok önemli. Onlar bize sonra silah olarak döndü. Bu değerler dört tane. Birincisi insan hakları, ikincisi demokrasi, üçüncüsü özgürlük veya özgürlükler, dördüncüsü barış. Şimdi dikkatinizi çekiyorum. Bu kavramlar, insanlığın yüksek değer verdiği kavramlar. Bunları şu anda kim kullanıyor? Biz mi kullanıyoruz, terör örgütü mü kullanıyor? İnsan hakları, adeta terörist hakları haline dönüştü. Demokrasi öyle. Hepsinin konuşmasında dikkat ederseniz 'demokrasi, demokratik cumhuriyet, özgürlük' kavramını bunlar kullanıyor. Barış, bütün yaptıkları şey; barış annelerini tutun, barış babalarını tutun, her neyse bu kavramlar bizim elimizden çıktı. Şimdi burada bizim kusurumuz var."
Bu kavramların dünyanın bütün çağdaş ülkelerinin değer verdiği kavramlar olduğunu belirten Büyükanıt, "Şimdi kendinizi bir yabancı yerine koyun. Birileri var Türkiye'de, durmadan insan haklarından, demokrasiden, özgürlükten, barıştan bahsediyor. Bir grup da bunlara karşı mücadele ediyor. Kim bunlar? Güvenlik güçleri veya devlet. İnsan hakları isteyenle mücadele ediyor. Diyelim ki asker, polis. Demokrasi, özgürlük, barış isteyenle mücadele ediyor. Bu kurumlar mücadele ediyor. Şimdi biz ne yapmaya başlıyoruz, bu kavramlar elimizden çıktığı için kendimizi savunmaya başlıyoruz. Kime karşı, teröriste karşı. Ama terörist özgürlükten, demokrasiden, barıştan bahsediyor. Dedik ki 'İç destek, dış destek iletişim içindedir, bir bütündür.' Bazı insanlar da yurt dışında, 'Ya bunlar özgürlük falan istiyorlar, niye asker bırakmıyor' diyor. Resmen bizi suçluyorlar. Ne oluyor? Biz insan haklarını dikkate almayan, demokrasiye inanmamış, özgürlüklere tahammül göstermeyen, barıştan nefret eden bir şey halinde... İşte psikolojik harekat bu. Biz bunu kaçırdık" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön