Teröristler işte böyle imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Tunceli Merkez, Hozat ve Ovacık ilçeleri arasındaki üçgen ile Pülümür ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı bahar operasyonu sürüyor. Operasyonlarda şu ana adar 15 terörist ölü ele geçirildi.

26 Aralık 2007 tarihinde Hozat ve Ovacık ile Aliboğazı mevkiinde PKK'lı 80 teröristi etkisiz hale getirmek için yapılan hava destekli operasyonla ilgili terhis olan bir askerin çektiği görüntüler ise bölgede olumsuz hava şartları altında Mehmetçiğin bölgeyi teröristlere nasıl dar ettiğini bariz bir şekilde gözler önüne seriyor. Operasyon, bir mağarada teröristlerin saklandığı bilgisiyle başladı.

Dondurucu soğuk ve kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu dağlık araziye, Sikorsky tipi 4 helikopterle Jandarma Bölge Komutanlığı ile Hozat ve Ovacık'tan özel eğitimli komando timleri indirildi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü bölgede yürütülen operasyonda mağaraya sığınan teröristler abluka altına alındı.

'Teslim olun' çağrılarına ateşle karşılık veren teröristler, açılan roket ve bazuka atışları sonucu adeta fare gibi saklandıkları inlerinde ölü ele geçirildiler. Mehmetçik, roket atışlarıyla adeta yerlebir edilen mağaralara girmeden önce mağaraya el bombaları attı. Çatışma sonunda 3 terörist ölü ele geçirildi.

Teröristlere ait sırt çantalarında tuzak olma ihtimaline karşı bir Mehmetçik uzun bir sopayla kontrol yaptıktan sonra mağaraya girildi.

Özellikle 3 ayrı noktada kış üstlenmesi için sığınaklara giren PKK'lı teröristlerle birlikte çok sayıda silah, bir adet laptop, örgütün propagandasının anlatıldığı CD'ler, bir adet cep telefonu ve teröristlerin okudukları Mao'nun Komünizmi anlatan çok sayıda kitabı ele geçirildi.Başarılı bir operasyona imza atan Mehmetçikler, görevlerini yerine getirmenin gururuyla helikopterlerle tekrar birliklerine intikal ettiler.