HABER

TERÖRSÜZ ŞEHİRLERDE DEĞİŞİM Özalp belediyecilik hizmeti ve yatırımla buluştu

- Van'ın İran sınırındaki Özalp ilçesinde belediye, İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılmasından bu yana 12,5 milyon liralık yatırım yaparken, önceki döneme ait borcun 5 milyon liralık kısmını da ödedi - İlçede, yıllarca belediye hizmetlerinden mahrum kalan vatandaşlar, altyapıdan üstyapıya, sosyal belediyecilik projelerinden oyun parklarına kadar birçok alanda hizmetlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor - Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Vardar: - "Biz terör örgütüyle irtibatı ve iltisa

CEMAL AŞAN - Van'ın İran sınırındaki Özalp ilçesinde vatandaşlar, yıllardır hasret kaldıkları belediye hizmetlerini Özalp Belediyesine görevlendirme yapılmasıyla almaya başladı.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılmasının ardından kaynakların hizmet için kullanıldığı ilçede, altyapıdan üstyapıya, sosyal belediyecilik projelerinden çocuklar için oyun parklarına kadar büyük bir dönüşüm yaşanıyor.

İlçede çamurdan geçilmeyen yolları yenileyen, sosyal yaşam alanı ve parkların sayısını artıran belediye, aynı zamanda halktan gelen taleplere yönelik projeler hazırlıyor.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, AA muhabirine, insanı merkeze alan, vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veren bir belediyecilik anlayışıyla hizmet ürettiklerini söyledi.

Görevlendirmeden önceki dönemde belediyede gereğinden fazla personel çalıştırıldığını belirten Vardar, taşeron işçilere yüklü miktarda maaş ödemesi yapıldığı için belediyenin vatandaşlara hak ettiği hizmetleri sunamadığını vurguladı.

Vardar, önceki dönemde belediyeye terör örgütüne yakın kişilerden personel alımı yapıldığını belirterek, "Biz terör örgütüyle irtibatı ve iltisakı olan kişilerin belediyeden ilişiklerini kestik. Onların yerine de çok cüzi miktarda personel alımı yaparak, bu şekilde belediyenin giderlerinin azaltılmasını, gelen bütçenin daha çok yol yapımına, parklara ve vatandaşların hizmetine sunulmasını sağladık." dedi.

- "Yolların kalitesi üst düzeye çıktı"

Görevlendirmenin ardından belediye bütçesinin Özalp'e yakışan şekilde kullanıldığını ve vatandaşların bundan memnun olduğunu aktaran Vardar, şu bilgileri verdi:

"İstasyon Mahallesi'ne bu sene yağmur suyu drenaj işleri ile 90 bin metrekare kilitle parke taşı yaptık. İlçedeki merkez mahalleleri çamur ve tozdan kurtardık. Cumhuriyet ve Mahmudiye mahallelerine sanat yapılarıyla 35 bin metrekare kilitli parke taşı döşedik. Vatandaşımız bunun memnuniyetini bize ifade ediyor. Kargalı Mahallesi'ne 25 bin metrekare kilitli parke taşı yapılarak toz ve çamurdan kurtarıldı. İlçe merkezinde devam eden çalışmalarımız var. Devam eden ve yapılacak 23 bin metrekare parke taşı çalışması bulunuyor. Çalışmalarla birlikte yolların kalitesi üst düzeye çıktı."

Vardar, ilçe merkezindeki okulların bahçelerinin önceden çok kötü durumda olduğunu, öğrencilerin çamur ve toz içinde oynamak zorunda kaldığını anımsatarak, bu alanlara 14 bin metrekare kilitli parke taşı döşediklerini, öğrencileri çamur çilesinden kurtardıklarını vurguladı.

Görevlendirmeden önce Milli Eğitim Müdürlüğünün belediyeye ilettiği taleplerin hiçbirinin yerine getirilmediğini belirten Vardar, okullara yaptıkları yardımların gelecek dönemlerde de devam edeceğini, bunun yanı sıra cami ve taziye evlerine de gereken yardımları yaparak vatandaşların memnuniyetini üst seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

- "İlçe tarihindeki en büyük yatırımlar yapıldı"

İlçe belediyesinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla da Özalp'e önemli yatırımların kazandırıldığını anlatan Vardar, şöyle devam etti:

"Büyükşehir Belediyemizce 62 kilometre sıcak asfalt çalışması yapıldı. Bu, Özalp tarihinde yapılan en büyük yatırım. Aynı zamanda 42 kilometre sathi kaplama yapıldı. Bu sene sadece Büyükşehir Belediyesinin yollara yaptığı yatırım 20 milyon lira. Çok ciddi bir yatırım. İlçe belediyesi olarak merkezde olmayan 25 mahallenin stabilize çalışmalarını tamamladık. Merkez dışında kalan 20 mahallemize bin metrekare alan içinde parklar yaptık. Bu parklarda çocukların oyun gruplarının yanında ailelerin güzel zaman getirecekleri kamelyalar, yürüyüş yolları var. Şu ana kadar 16 mahallemizde tamamladık. Diğer mahallelerde de park çalışmaları devam ediyor. İlçemizin girişine Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir park yapıldı."

İlçe tarihinde ilk kez belediye bünyesinde iftar çadırı kurduklarını ve ramazan ayı boyunca vatandaşlarla iftarda bir araya geldiklerini aktaran Vardar, güzel bir kardeşlik ortamında vatandaşların orucunu açtığını, sonrasında da etkinliklerle güzel zaman geçirdiğini belirtti.

- "Sürekli vatandaşlarımızın yanındayız"

Vardar, ilçede 300 bin küçükbaş, 10 bin büyükbaş hayvanın bulunduğunu, bu kapsamda 57 mahalleye hayvanların su ihtiyacını giderebilecekleri 600 sıvat (yalak) dağıtımı yaptıklarını, çiftçilere yönelik desteklerinin de bulunduğunu söyledi

İlçede Aile Kültür Merkezi kurarak kadınlara yönelik kurslar açtıklarını anlatan Vardar, şunları kaydetti:

"Birçok kadınımız kendi iş yerini açtı. Geldiğimizden beri düzenli olarak vatandaşlarımızı, esnafımızı ziyaret etmeye özen gösteriyoruz. Kayyumdan önceki belediye zamanında bu imkanlarının olmadığını bütün vatandaşlarımız ifade ediyorlar. Zaten bizden önce kaynakların çoğu personel giderlerine aktarılıyordu. Belediyenin bütçesini güzel ve verimli kullanıyoruz, hizmet olarak dönmesi konusunda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Vatandaşlarımız da ziyaretlerimizde yapılan çalışmalardan, yolların standartlarının yükseltilmesinden, düzenlenen etkinliklerden duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar. Yapılan çalışmalar zor olsa da vatandaşlarımızın mutluluğunu sevincini gördüğümüzde memnun oluyoruz."

Vatandaşların "Buraya geldiğimizde size ulaşabiliyoruz." diyerek duydukları memnuniyeti dile getirdiğini anlatan Vardar, tüm vatandaşlarla görüşmeye çaba gösterdiklerini ifade etti.

- "Hem yatırım yaptık hem borç ödedik"

Görevlendirmenin ardından belediye olarak ilçeye 12,5 milyon liralık yatırım yaptıklarını vurgulayan Vardar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizim bütçemiz 12,5 milyon liranın üzerinde. Bütçenin içinde personel ve sabit giderleri var. Bütçenin büyük kısmının yatırıma ayrılması konusunda çaba gösteriyoruz. Belediyenin kaynakları vatandaşa hizmet için var ve biz de bu bilinçle görev yapıyoruz. Kayyumdan önceki belediyemizde 10 milyon 250 bin lira borç vardı. Biz bütün bu çalışmalarımızla birlikte ciddi manada yatırım yaptık ama aynı zamanda borçların büyük kısmını ödedik. 5 milyon 200 bin lira borcumuz var. Yarısını ödedik. Bu kadar yatırım yapılıyor. Yol ve parklar yapılıyor. Bunları yaparken borçlarımızı da ciddi manada azaltıyoruz. Bu, belediyenin kaynaklarının etkin şekilde kullanılmasından kaynaklanıyor. Biz tasarruf tedbirlerimizi sonuna kadar devam ettireceğiz ve borçlarımızı bitireceğiz. Bunun yanında kaynakların hizmet olarak vatandaşa sunulması için çalışmalarımızı da sürdüreceğiz."

Özalp Belediyesine İçişleri Bakanlığınca 12 Eylül 2016'da görevlendirme yapılmıştı.

(AA)

Geri Dön