Ters mi düştüler?

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında DTP ile görüşme konusunda görüş ayrılığı ortaya çıktı.

DTP: BAŞBAKAN TOPLUMU GERMEMELİ

Meclis'te grubu olan herkesle görüşeceğini söyleyen Gül'ün aksine Erdoğan, PKK'ya terörist demeden DTP ile görüşmeye yanaşmayacağını vurguladı.

Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves ile basın toplantısı düzenleyen Erdoğan gazetecilerin "DTP'den randevu talebi geldi mi" sorusuna cevap verirken Cumhurbaşkanı Gül ile aralarında oluşan bir fikir ayrılığını dile getirdi.

DTP: BAŞBAKAN TOPLUMU GERMEMELİ

Erdoğan DTP ile bir araya gelmeme nedenini ise şöyle anlattı:

"Benim bu konuda bir hassasiyetim var. Bölücü terör örgütü PKK'yı, terör örgütü olarak kabul etmedikleri sürece kendileriyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görüşmem. BM ve diğer dünya ülkeleri terör grütü olarak kabul ediyor. Onlar etmiyor. DTP etnik milliyetçilik yapıyor. Biz buna karşıyız"

Cumhurbaşkanı Gül ise, DTP ile geçtiğimiz günlerde görüştüğünü duyurmuş ve görüşme nedenini şöyle açıklamıştı:

DTP: BAŞBAKAN TOPLUMU GERMEMELİ
"Ben bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, herkesin cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla böyle bir grubu olan parti benimle görüşme talebinde bulununca tabii ki kabul ettim. Dinledim kendilerini ve kendilerine bazı tavsiyelerde bulundum, görüşlerimi söyledim. TBMM'deki partiler de bütün Türkiye'yi, bir milletvekili sadece seçildiği yeri değil her tarafı aynı zamanda temsil eder."