Teslimat tamam! Peki Türk F-35'ler nerede?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Hava Kuvvetleri Yarbay Robert Manning, 21 Haziran'da Türkiye'ye teslim töreni yapılan iki adet F-35 uçağının, Türk pilotlarıyla teknik bakım ekibinin eğitimi için Arizona eyaletindeki bir üsse götürüldüğünü açıkladı.

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun (VOA) haberine göre, Manning gazetecilere yaptığı açıklamada, F-35 uçaklarının şu anda, eğitim faaliyetlerine katılacak Türk pilotlar ve bakım görevlileriyle birlikte Arizonadaki Luke Hava Üssünde olduğunu belirtti.

Eğitimler tamamlanana kadar uçakların Amerika'nın himayesi altında kalacağını ifade eden Manning, bu sürecin de genelde 1-2 yıl sürdüğünü anlattı.

Pentagon sözcüsü, F-35'lerin Luke Hava Üssüne üretici savunma şirketi Lockheed Martin tarafından taşındığını söyledi ve "Muhtemelen bir - iki ay daha uçmayacaklar. Şu anda uçuş akademisindeler" dedi.

Yarbay Manning, F-35 programına katılan diğer tüm ortak ülkelerin de Luke Hava Üssü'nde olduğunu kaydetti.

Kongrede F-35'lerin Türkiyeye teslimatını engellemeye yönelik girişimler hakkında da Manning, "Bakanlık (Pentagon) teklif edilen yasal düzenlemeyle ilgili yorum yapmayacak. Bir değişiklik olana kadar, Türk pilotlar ve bakım görevlileri eğitimlerine devam edecekler" dedi.

TÜRK PİLOTLAR F-35 EĞİTİMİNE BAŞLIYOR

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Türkiye’nin iki F-35 uçağının Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne varmasının ardından, Türk pilotları ve bakım personelinin kısa bir süre içinde uçuş eğitimlerine başlayacağını söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Manning, uçağın bir süre ABD’de gözetimde kalacağını belirterek, bu sürenin pilotlarının eğitimlerinin tamamlanmasına bağlı olduğunu ve bunun ortalama bir iki yıl sürebileceği kaydetti. Aynı toplantıda konuşan Pentagon’daki Müşterek Programlar Masası Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, Arizona’da eğitim gören Türk pilotların bir veya iki ay içinde uçuşlara başlayacağını söyledi. Bir politika değişikliği durumunda Türkiye’nin iki F-35’ini alıp alamayacağına ilişkin olarak Yarbay Andrews, “Bir şeyler değişmediği sürece onlar (pilot ve bakım personeli) eğitimlerine devam edecekler” yanıtını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Hani bizim uçak göklerdeydi..bu f-35 leri almak için amerikaya ne tavizler verildi..beyni olmayan oy veren çomarlar 16 senedir havada olan uçakları neden merak etmez anlamam..ülke soyuluyor çomarlar alkışlıyor...
@cem3506 SEN DE 8 YENİLGİ ALAN 9 DEVAM DİYEN GEMİYİ TERK ETMEYEN BATAN GEMİNİN MAL ı sın SANIRIM
@cem3506 sen böyle çomarlar dedikçe oylar kemikleşiyor biliyor musun? Sizden korkan millet, gidip çaresiz oyunu veriyor. Ondan sonra da ağlaşıyorsunuz, millet bizi niye seçmiyor. Ben de şaşıyorum, ya bu kadar olumsuzluğa rağmen seçimler en azından ikinci tura niye kalmadı. Ha bir de... Vatandaş da pek mal değil yani... Siz bu ülke için (dünya çapında) heykelden başka ne yaptınız diye soruveriyor...
Gurur duyuyoruz. seçimden önce hergün eyy amerika diyen, milli uçaklarımızın olduğunu söyleyip amerikadan uçak alıp bizi bağımlı yapan, fetöyü doğuranın amerika olduğunu bile bile trup la anlaşma yapan akp ile gerçekten gurur duyuyoruz.
YERLİ UÇAĞIMIZ OLACAKTI, HANİ NERDE?.... EN KRALINI YAPARIZ EMİNİM.. BİZLER NELERİ BAŞARDIK. BUNUDA YAPARIZ BİRAZ ÖZGÜVEN ... GERİSİ TEFERRUAT
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler