HABER

TEV bursiyerlerini tanıttı

İSTANBUL (İHA) - Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2002-2003 öğretim yılında burs imkanı vererek ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Danimarka'da yüksek lisans eğitimi almalarına olanak tanıdığı 57 öğrenciyi düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Ritz Carlton Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Dinçkök, TEV'in 35 yıldır maddi imkanlardan yoksun fakat yetenekli gençlere yurt içinde ve yurt dışında eğitim imkanı sağlamak için burs imkanı tanıdığını belirtti. TEV'in kuruluş misyonuna uygun olarak geçtiğimiz 35 yıl içerisinde yurt içinde 114 bin 86, yurt dışında ise lisans üstü öğrenim için 788 öğrenciye burs verdiğini hatırlatan Dinçkök, "Bugüne kadar toplam 7 bin 8 bağışçıdan sağlanan bağışların toplamı 6 trilyon 820 milyar 712 milyona ulaşmıştır" dedi.

ÖDÜLLÜ ÖĞRENCİLER
Bu öğrenim yılında TEV'den burs alan 8 bin 550 öğrenciden bin 129'unun not ortalamalarından ötürü "Üstün Başarı Ödülü"ne layık görüldüğünü ifade eden Dinçkök, şöyle devam etti:
"TEV, ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesi için burs kontenjanlarını ayırırken öğretmen yetiştiren fakültelere önem vermektedir. Sadece bu öğretim yılında verilen 8 bin 550 bursiyerin yüzde 18'i (bin 540) öğretmen yetiştiren fakültelerde okumaktadır."

Gelişmiş ülke olmanın alt ve ön koşullarından en önemlisinin hiç şüphesiz eğitim düzeyi ile bağlantılı olduğunu ifade eden Ömer Dinçkök, "Özellikle, Türkiye gibi tabii kaynaklardan yoksun ülkelerin kalkınmasının temelinde eğitilmiş toplum yatmaktadır. Eğitilmiş toplumda kişiler tercih ve kararlarını daha isabetli verebilmektedir. Ülke yönetiminden başlamak üzere her iş daha kalite kazanır. Doğrular, yanlışlardan fazla olur. Eğitilmiş toplumun ülkeye kazandırdıkları, ekonomik ve sosyal alanlarda sağladıkları katma değerler misli ile yine o topluma geri döner. Bunun yansımasını gelişmiş ülkelerdeki yaşam kalitesi, sosyal değerler ve ekonomik başarılarda gözlemek mümkündür" şeklinde konuştu.

Dinçkök'ün konuşmasının ardından TEV yurt içi ve yurt dışı eski bursiyerlerinden Özelleştirme İdaresi Başkanı Turgut Bozkurt, Dünya Halı'nın sahibi Ökkeş Öztemir, Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, Tepe Holding Murahhas Üyesi Ali Kantur, Motorola Kişisel İletişim Sektörü Ülke Müdürü Erdam Ertay ve Doç. Dr. Mehmet Mihmanlı birer konuşma yaptı. Toplantı, burs kazanan 57 öğrencinin konuşmaları ve toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

Toplantıya eski bakanlardan İmren Aykut, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, reklamcı Nail Keçili'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön