HABER

Teziç hakkında suç duyurusu

ŞANLIURFA (İHA) - Mazlum-Der Şanlıurfa Şubesi üyeleri, başörtüsüyle ilgili açıklamaları nedeniyle YÖK Başkanı Erdoğan Teziç hakkında suç duyurusunda bulundu.
Mazlum-Der üyelerinden oluşan bir grup bayan, adliye binası önünde toplanarak, türbanla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'i protesto etti.

Mazlum-Der üyeleri, "Çocuk, kadınlığından utanarak türban takan öğretmenini görüp 'Acaba annem ayıp mı yapıyor?' diye sormaya başlar" şeklindeki sözleri nedeniyle YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Adliye girişi önünde grup adına bir açıklama yapan Mustafa Arısüt, "Yıllardır devam eden başörtüsü yasağının dozu her geçen gün biraz daha artmaktadır. Hiçbir anayasal ve yasal dayanağı olmayan bu yasak, keyfi yorumlarla içinden çıkmaz bir hale getirilmiştir. Maruz kaldıkları bu zulüm yetmiyormuş gibi YÖK Başkanı Teziç kadınlık onurunu zedeleyici, hakaret içerikli ve kışkırtıcı bir tavırla 'Onlar kadınlıklarından utandıkları için örtünüyorlar' şeklindeki açıklamalarda bulunmuştu. YÖK Başkanı Teziç ve onun gibi düşünenler, şunu çok iyi bilsinler ki örtümüz kadınlığımızın sembolüdür. Başörtümüz onurumuzdur. Başörtümüze el ve dil uzatanlarn ne hallere düştüğünü biraz olsun tarih bilgisi olanlar bilmektedirler" dedi.

Bazı sivil toplum kuruluşları ile sendika yöneticilerinin de destek verdiği basın açıklamasında Arısüt, "Hukuki yollardan hakkımızı arayacağız, sesiz ve tepkisiz kalmayacağız. Halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
Protestocular açıklama yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler