HABER

Teziç: Mason değilim

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, başkanlığı döneminde en çok tartışılan türban konusunda objektif davrandıklarını belirterek, "Örtünmeyle ilgili olarak sadece mahkeme kararlarını uyguladık" dedi.

Erdoğan Teziç, 8 Aralık'ta görev süresinin dolması nedeniyle YÖK Başkanlığında veda toplantısı düzenledi. Teziç, burada yaptığı konuşmada üniversitelere zamanında kadro verilememesi nedeniyle 5-6 bin civarında öğretim üyesi olabilecek kişiyi kaybettiklerini söyledi. Bu konuyla ilgili mahkemeye de gittiklerini anlatan Teziç, tasarruf önlemlerinin üniversitelerde çok da fazla uygulanmaması gerektiğini aksi halde ilerleyen zamanda bunun daha ağır sonuçlar doğurabileceğini bildirdi.

Aktif politikaya hiçbir zaman müdahale etmediğini ifade eden Teziç, "Bazı konularda da görüş bildirilmezse üniversiteler üniversite olmaz" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teziç, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de veda edeceğini belirterek, "Arz-ı veda bir devlet geleneğidir" dedi. Bir gazetecinin "Sayın Başbakan'la da görüşecek misiniz" sorusu üzerine Teziç, Cumhurbaşkanlığı'na yapılan ziyaretin bütün devlet kanallarına yapılmış sayılacağını kaydetti.

Gazetecilerin "Görevden ayrılırken endişe duyuyor musunuz" sorusu üzerine Teziç, "Ben hiçbir zaman kötümser olmadım. Böyle bir endişeyi de dile getirmem. Tek endişem bazı sorunların çözülmemesi olur" dedi.

Teziç, bir toplumda, "yapısal değişiklik tamamlandı" denmesi halinde muhafazakar bir sürece girilmiş olunacağını belirterek, mevcut yapının daha ileri götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir başka soru üzerine, hiçbir konuda pişmanlık duymadığını ifade eden Teziç, her kararı istişare ile verdiklerine işaret etti. Teziç, "YÖK'te yürütmenin olmaması ile ilgili bazı eleştirilen yapılıyor. Oysa biz kararlarımızı Genel Kurul'da aldık" dedi.

MASON DEĞİLİM

Bir gazetecinin "Mason olduğunuz konusunda iddialar var" sözleri üzerine Teziç, Mason olmadığını, iddia edenlerin bunu kanıtlamaları gerektiğini belirtti. Teziç, "Böyle bir sıfat taşıyanlara da suçlayıcı olunmasını istemem" dedi.
Teziç, YÖK'ün mevcut yapısının korunması, hatta daha da genişletilmesi gerektiğini kaydedederken, personele de gerekli desteğin verilmesini önerdi.
Bir gazetecinin 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le aynı çizgide demeçler verdiğini söylemesi üzerine Teziç, Sezer'in de kendisinin de hukukçu olduğunu hatırlattı. Teziç, Sezer'le bu nedenle ortak bir dil kullandıklarını ve ortak bir hukuk mantığı içinde sorunları çözdüklerini söyledi. Teziç, yeni gelecek Başkanın da kanun ve Anayasa'ya uygun davranması gerektiğini anımsattı.

Görevini kanun ve Anayasa sınırları dahilinde yaptığını anlatan Teziç, YÖK'e gelecek yeni Başkana yön verici açıklamalar yapmayacağını kaydetti.
Teziç, yeni Anayasa çalışmalarına da değinerek, Anayasa değişikliğinin bir partiye mal edilmemesi gerektiğini kaydetti. Aksi halde Anayasa değişikliğinden sonuç alınamayacağına dikkat çeken Teziç, sadece çoğunluğa güvenerek yapılacak Anayasa değişikliğinin toplumda gerginlik yaratacağını belirtti. Teziç, taslağa yönelik herhangi bir eleştiri yapmadığını da ifade ederek, Anayasa'nın akademisyenlerin değil siyasilerin işi olduğunu vurguladı.

YÖK HAKKINDA KİTAP YAZMAM
Bir gazetecinin "Emeklilik günlerinizde ne yapacaksınız" sorusu üzerine Teziç, "Üniversite faslı benim için kapandı. Ben şimdi sadece evdeki masama kavuşmak istiyorum" dedi. Teziç, YÖK hakkında bir kitap yazmayacağına da değinerek, "Ben çalıştığım kurumla ilgili bir kitap yazmam" dedi.
Teziç, YÖK'ü kamuoyunda sevimsiz gösteren bazı olayların yaşandığını ifade ederek, "Ama bir şey unutulmamalı eğitim ve öğretim bir devlet politikası olarak belirlenmezse sorun olur. Siyasi müdahalelerden arınmış bir eğitim öğretime ihtiyaç var. Eğitim ve öğretim politikaları iktidarla değişmemeli" diye konuştu.

OBJEKTİF DAVRANDIK

Teziç, başkanlığı döneminde en çok tartışılan başörtüsü konusunda objektif davrandıklarını belirterek, "Örtünmeyle ilgili olarak sadece mahkeme kararlarını uyguladık. Mahkeme kararları değişmedikçe, bu kararları etkisiz hale getirecek uygulamalar yapmak sorun yaratır. Bu konunun faturasını YÖK'e çıkarmak isabetli değil" dedi.
Teziç, yolsuzluk konularıyla ilgili olarak ise soruşturma mekanizmalarını harekete geçirmeye çalıştıklarını anlattı. Değer yargılarını sarsıcı nitelikte görüşlerin de üniversitelerde dile getirilmesinin olağan karşılanması gerektiğine değinen Teziç, "Bunlar bir şiddete yönelik olmadıkça ya da bir eylem planına dökülmedikçe, bunların ifadesi için her türlü imkanı sağlamakta gelecek için isabet vardır" görüşünü vurguladı. ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön