HABER

Teziç'in görev süresi yarın doluyor

Teziç'in görev süresi yarın doluyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr.Erdoğan Teziç'in görev süresi, bugün sona eriyor.

YÖK Başkanlığı'nı 4 yıldır yürüten Prof. Dr. Teziç, Galatasaray Üniversitesi'nin rektörü iken bu göreve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2003 yılında atanmıştı. Prof. Dr. Teziç, Cumhurbaşkanı kontenjanından YÖK üyeliğine seçildiği için yerine üyeliğe getirilecek kişi de doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün en önemli atamalarından biri olacağı şeklinde değerlendirilen YÖK Başkanlığı için şimdiye kadar bir çok isim ortaya atıldı. Hem Köşk hem de Hükümet çevrelerinde, YÖK için ortaya atılan aday isimlerden ağırlık kazanan ve öne çıkan isim henüz bulunmuyor.

YÖK Başkanlığı için Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı'nın yanı sıra AKP tarafından YÖK üyeliklerine atanan Prof. Dr. İzzet Özgenç, Prof. Dr. Halis Ayhan ve Prof. Dr. Enver Hasanoğlu'nun isimleri geçiyor. Bu isimlerin yanısıra TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu ile YÖK üyesi Bülent Zülfikar da başkanlık için adaylar arasında gösteriliyor.

En güçlü isim olarak, 2006 Haziran ayında Başbakanlık kontenjanından YÖK üyeliğine getirilen, eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı gibi Kerküklü olan eski Gazi Rektörü Enver Hasanoğlu gösteriliyor. Prof. Dr. Doğramacı'nın desteklediği bilinen Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Cumhurbaşkanı Gül'ün tercih edebileceği ağırlıklı isimlerden biri olarak gösteriliyor.

YÖK Başkanlığı için adı geçen adaylardan biri olan, Bilkent Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, YÖK'ün mimarı ve kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın oğlu. Prof. Dr. Doğramacı, son olarak, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül'ün Bilkent Üniversitesi'ndeki diploma törenine türbanlı olarak katılmasına izin vermesiyle gündeme gelmişti. Ayrıca, Gül'ün önerisi üzerine Prof.Dr. İhsan Doğramacı'ya, TBMM Ulusal Egemenlik Onur Ödülü verilmişti.

YÖK Başkanlığı için akademik çevrelerde iki isim daha konuşuluyor: Prof. Dr. İzzet Gönenç ve Prof. Dr. Halis Ayhan.

2007'nin Mart ayında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilen Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi Prof. Dr. Gönenç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hukuk danışmanı. AKP'nin yeni Ceza Kanunu hazırlığında görev yapan Prof. Dr. İzzet Özgenç'in YÖK Başkanlığına getirilecek ağırlıklı isimlerden biri olarak gösteriliyor.

Prof. Dr. Halis Ayhan da YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçildi. 2005 Mart ayında AKP tarafından Bakanlar Kurulu kontenjanıyla YÖK üyeliğine seçilen Prof. Dr. Ayhan, bir ilahiyatçı olarak YÖK üyeliğine atanan ilk öğretim üyesi. Halis Ayhan, imam hatip liselerinin üniversiteye girişinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını savunuyor.

Dört ismin akademik çevrelerde de yoğun olarak konuşulmasına karşın, akademik çevrelerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu adayların dışında YÖK Başkanlığı için sürpriz bir atama yapması beklentisine de yolaçtı. 2008'in Ağustos ayında 22 üniversiteye yeni rektör atanacak olması da Cumhurbaşkanı Gül'ün, YÖK Başkanlığı seçiminde çok hassas davranacağının bir başka göstergesi olarak kabul ediliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Gül'ün bu dört isim veya sürpriz aday konusunda Hükümet ile mutlaka uzlaşma sağlayacağı belirtiliyor.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön