HABER

The Times'tan Ağca yorumu

Times gazetesi, Ankara’daki cezaevinden tahliye edilen Mehmet Ali Ağca’nın, 1981 yılında vurduğu Papa İkinci John Paul’u öldürmeye yönelik “KGB komplosu”nu açıklayabileceğini yazdı.

LONDRA(ANKA) – Ankara’daki cezaevinden tahliye edilen Mehmet Ali Ağca’nın, 1981 yılında Roma’da vurduğu Papa İkinci John Paul’u öldürmeye yönelik “KGB komplosu”nu açıklayabileceği” öne sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Ali Ağca’nın ilginç bir mektubunu alıp yayımlanan İngiliz The Times gazetesi, Ağca’nın tahliyesinin, suikast girişiminin Sovyet istihbarat örgütü KGB’nin bir komplosu olup olmadığı konusunu aydınlatabileceği umudunu yarattığını kaydetti.

Mehmet Ali Ağca’nın, kısa bir süre önce tahliyesinden sonra suikast girişimine ilişkin “tüm soruları yanıtlayacağı”nı söylediğini anımsatan gazete, olay döneminde Vatikan’ın Dışişleri Bakanı olan Kardinal Achille Silvestrini’nin da, Pazar günü John Paul’un, “komplonun köklerinin Sovyet blokunda olduğuna ikna olduğunu” söylediğine dikkat çekti.

Papa’ya yönelik saldırıyı soruşturan İtalyan yargıçlarının da, bir Sovyet komplosunun olduğuna inanmayı sürdürdüklerini kaydeden gazete, Moskova’nın, Papa’nın memleketi Polonya’da komünist karşıtı bir ayaklanmanın, Sovyet sisteminin tümünün çökmesine neden olacağına inandığı görüşlerini de yansıttı.

Geri Dön