HABER

THY uçağının iniş sonrası lastiği patladı! Korku dolu anlar kameralara böyle yansıdı...

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Hatay seferini yapan yolcu uçağının Hatay Havalimanı’na inişinin ardından lastiği patladı. Yolcular slide (şişme kaydırak) ile uçağı terk etti. Uçakta 105 yolcu bulunurken THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, "Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Sağlık durumlarında bir sorun yoktur" dedi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Hatay seferini yapan yolcu uçağının Hatay Havalimanı’na inişinin ardından lastiği patladı. Yolcular slide (şişme kaydırak) ile uçağı terk etti. 105 yolcunun bulunduğu THY uçağında meydana gelen olayla ilgili olarak Basın Müşaviri Yahya Üstün açıklama yaptı. Öte yandan havalimanı uçuşlara geçici olarak kapatıldı.

AW729104_01

İNİŞ SIRASINDA LASTİĞİ PATLADI

Alınan bilgiye göre, saat 02.55'te THY'nin uçağının lastiği iniş sırasında patladı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, Twitter'dan yaptığı açıklamada uçağın lastiğinin patlamasından dolayı aşırı ısınma meydana geldiğini, itfaiye ekiplerinin olaya hızlıca müdahale edip, yolcuları güvenli şekilde uçaktan tahliye ettiğini belirtti.

"GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE UÇAKTAN TAHLİYE EDİLDİLER"

Üstün yaptığı açıklamada, "TK-2256 sefer sayılı İstanbul (IST) - Hatay (HTY) seferinde uçağımızın iniş sırasında lastiği patlamıştır. Bu patlamaya bağlı olarak uçağın iniş takımlarından birinde aşırı ısınma meydana gelmiş ve itfaiye ekipleri iniş sonrası duruma hızlı şekilde müdahale ederek soğutmayı sağlamışlardır. Misafirlerimiz ve ekiplerimiz güvenli şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Sağlık durumlarında bir sorun yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

Öte yandan, uçağın pistten alınma çalışmaları sürüyor. Bu nedenle Hatay Havalimanı'nın 7 Ekim saat 24.00'e kadar uçuşlara kapatıldığı öğrenildi.

YOLCULAR MAHSUR KALDI

Uçak seferlerinin olmadığını öğrenen yolcular havalimanında mahsur kaldı. İstanbul’a gitmek için oğlu ile birlikte havalimanına gelen Fatih Coşkun mağdur olduklarını ve bilet değişimi yapmalarına rağmen sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Sabaha karşı Türk Hava Yolları’na ait uçağın burada bir arızası olmuş. Allah’tan bir can kaybı yok, bunun için bir şey söyleyemem. Fakat saat 09.00’da uçuşumuz vardı, buraya geldik ve uçuşların iptal olduğunu söylediler. Bilet değişimimizi de yaptık, aksi bir durum olmaması için Türk Hava Yolları’ndan bilet değişimi de yaptık. Fakat Türk Hava Yolları diyor ki ‘biz sizi buradan Adana’ya gönderemeyiz. Kendi imkanlarınızla gideceksiniz.’ Bazı yetkililer, kim nasıl yetkili onu da bilmiyoruz. Saat 23.45’e uçuş var diyorlar, diğerleri yok diyor. Biz burada mağdur olduk. Böyle bir olayda çok şükür can kaybı da yok en azından bir mesaj gönderebilirlerdi. Bizim uçuşumuz 09.00’daydı, olay gece saatlerinde olmuş. Birçok insan burada mağdur oldu ve hiçbir şekilde doğru bilgi de vermiyorlar. Daha doğrusu kimsenin birbirinden haberi yok” dedi.

HATAY VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Yaşanan olayın ardından Hatay Valiliği de bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

İstanbul-Hatay seferi yapmak üzere saat 02:50 sıralarında İstanbul'dan kalkış yapan Türk Hava Yollarına ait TK 2256 isimli uçak saat 03.11'de Hatay Havalimanındaki 04 pistine inişi esnasında tekerleri patlayıp alev almıştır. Olaya 35 saniyede müdahale edildiği tespit edilmiştir. Uçakta bulunan 105 yolcu ve 6 kabin personeli sorunsuz olarak uçaktan tahliye edilmiştir. Yaşanan bu olaydan dolayı havalimanımızın pisti 24 saat süreyle notamlanarak uçuş trafiğine kapatılmış olup, pistin tekrardan uçuş trafiğine açılması için çalışmalar ilgili birimlerce hızla devam etmektedir.

Kaynak: DHA-AA-İHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler