HABER

THY'nin yolcu sayısı yüzde 19 arttı

THY'nin yolcu sayısı yüzde 19 arttı

İSTANBUL (İHA) - Yolcu Sayısı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 12.8 milyon olan Türk Hava Yolları'nın (THY) 9 aylık net karı 132 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Türk Hava Yolları'nın (THY) ilk 9 aylık konsolide mali sonuçları 1 Aralık'ta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilerek açıklandı. Buna göre THY'nın Vergi Öncesi Karı 195 milyon YTL, Net Karı ise 132 milyon YTL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında akaryakıt fiyatlarındaki ortalama yüzde 23'lük artış şirkete 151 milyon YTL ilave yük getirdi. Buna rağmen 132 milyon YTL net kar elde edilmesinin şirketin olumlu performans gösterdiğinin bir işareti olduğu kaydedildi.

Öte yandan yolcu ve uçak sayısındaki artışa paralel olarak Şirketin Esas Faaliyet Gelirleri ve Aktif Büyüklüğünde önemli artış oldu. İlk 9 aylık konsolide mali sonuçlarının 1 Aralık'ta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderdiği yazı ile açıklayan THY'nin Esas Faaliyet Gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 2.953 milyon YTL, Aktif Büyüklük önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 4.614 milyon YTL oldu.

Yolcu sayısı ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 12.8 milyon oldu. Uçak sayısını 100'ün üzerine çıkaran THY'nin, yolcu kapasitesindeki büyümeye paralel olarak büyümesini sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam ettiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön