Tıbbi ve bez maskeler nasıl üretiliyor? 3 kritere dikkat

Koronavirüs pandemisi ile birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler, satışa sunulmadan önce bazı testlerden geçiriliyor. Ülkemizden üretildikten sonra laboratuvar ortamında teste tabii tutulan maskelerin üretiminde standartlara uygunluğu 3 kritere bakılarak belirleniyor. Eğer maskeler bu 3 kriteri karşılamıyorsa kullanımı onaylanmıyor.

Türkiye'de üretilen maskeler laboratuvarlarda testlerden geçirilerek standartlara uygun olup olmadıkları kontrol ediliyor. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin (İHKİB) kuruluşu Ekoteks Laboratuvarı'nda her gün çok sayıda tıbbi ve bez maske detaylı bir testten geçiriliyor. Test sonucuna göre maskelerin standartlara uygunluğu raporlanıyor.

KORONAVİRÜS MASKELERİNİN TEST AŞAMASINDA 3 KRİTERE BAKILIYOR

Test aşamasında üç önemli kriter var. Bunlar maskenin bakteri tutunma özelliği, toplam bakteri yükü ve nefes alabilirlik. Laboratuvarlarda yapılan testlerde bez maskeler için ayrıca Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) yayınladığı standartlara göre beş defa yıkama özelliğine dikkat ediliyor.

ÜRETİLEN MASKELERİN BU TESTLERDEN GEÇMESİ GEREKİYOR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
paralı oldu artık üretime başlayabilirsiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler