HABER

Tibuk'tan ekonomi değerlendirmesi

İSTANBUL (İHA) - Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Besim Tibuk, Pamukbank'ın fona alınmasının çok çeşitli şüphelere yol açtığını ileri sürdü.

Ecevit'in rahatsızlığı ve diğer konularda yazılı bir açıklama yapan Tibuk, Hazine'nin yanlış borçlanmaya devam ettiğine dikkat çekerek, "TL borçlanmalarına ödediğimiz gereksiz faizler neredeyse 100 milyar doları geçmektedir" dedi.

Başbakan Ecevit'in uzun süreden beri rahatsız olduğu ve bu rahatsızlık sebebiyle belirsizliklerin ekonomi tarafından satın alındığını belirterek, "Sayın Başbakan Ecevit uzun süredir rahatsız. Rahatsızlığı ile ilgili belirsizlikler sürüyor. Bu durum zaten hassas olan derinliği olmayan sermaye piyasasını sarstı. Faizler yükseldi. Türk parasına olan güven azaldı. İlave olarak AB tartışmaları belirsizliğe yöneldi. TBMM'deki Ankara partileri AB meselesini basit parti politikalarına alet ettiler" dedi.
Tibuk açıklamasında bankacılık konusunu da değinerek, Pamukbank - Çukurova meselesinin ekonomimizde yeni şüpheler doğurduğunu Hazine'nin borçlarını çevirmesi meselesinde her zaman olduğu gibi en yanlış tercih yapıldığını kaydetti.

Besim Tibuk "TL'ye güven sarsıldığında Euro veya Dolar cinsinden borçlanmalıydık. Yüzde 75 faiz yüzde 35 enflasyon beklenen ekonomide dolar bazında yüzde 30 faiz demektir. Halbuki Euro bazında yüzde 6.5 ile borçlanabiliyorduk. Bırakın yüzde 6.5'u, yüzde 7, 8, 9 bile borçlansak Hazine yine büyük tasarrufta bulunacaktı" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön