Ticaret Bakanlığı'ndan ABD Başkanı Trump'ın ek vergi kararına tepki

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD yönetimi tarafından bugün duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır" denildi.

Ticaret Bakanlığı'ndan ABD Başkanı Trump'ın ek vergi kararına tepki

Ticaret Bakanlığı, Amerikan yönetiminin Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50'ye çıkarılacağı yönündeki kararına ilişkin, "ABD yönetimi tarafından bugün duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırıdır." açıklamasında bulundu.

Bakanlığın yazılı açıklamasında bugün ABD yönetimi tarafından sosyal medya aracılığıyla yapılan duyuruda, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50'ye çıkarılacağının açıklandığı ifade edildi.

"ASIL KAYBEDEN İKİ ÜLKENİN ÜRETİCİLERİ"

ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart'ta tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD'ye ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 0,7'ye (binde 7) tekabül etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD'den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır. ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırıdır."

Türkiye'nin kendi ticaret politikasını DTÖ kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı ve diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklediği vurgulanan açıklamada, "Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta DTÖ olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
giderek artan tarzda yaptırımlar çoğalıyor bir nevi ekonomik ambargo uygulanıyor ve bunlara karşı ne bir yaptırım var nede karşı bir açıklama var..sessizlik içinde ülkenin çöküşünü izleyen bir iktidar var..böyle durumlara karşı h,iç bir hazırlıklarının olmadığı belli oldu..günü kurtarma ekonomisi iflas etti..
incirliği kapatırız diyin düşsün :)
Hemen elinizde ki kozu kullanın ve mülteci anlaşmasını askıya alın ayrıca İncirlik üssü konusunu acilen meclise taşıyın onlarda ciddiyeti görsün ama Nerede O delikanlılık.
TERÖR ÖRGÜTÜ ABD SON DÜZLÜĞE GİRDİ !
bizde f35 leri almayıp kazık atalım........
parasini pesin odedik elin gavuru bizimkiler gibimi uyaniklar parayi pesin aliyorlar israil halen 14 tane heronu vermedi parasinida odemedi
@ferdagoksel f35 leri zaten kendileri vermıyor. :D
Madem biz daha çok alıyorsak sizde onlara vergi koyun. Bu iş ağlama ile olmaz. Dünyada kanunmu var sanki..
ay trump çok üzülmüş ,ben bu tepkiyi haketmiyorum demiş miş miş........
HAHHH BÖYLE DEDİNİZYA HEMEN ABD KORKUP DOLARI DÜŞÜRÜCEK.. ARKADAŞ KONUŞMAKTAN BAŞKA BİR HALT YEDİĞİNİZ YOK BEE..İCRAAT LAZIM BU ÜLKEYE İCRAAT..BİRİNİZDE ÇIKIP DELİKANLI GİBİ SINIR KAPILARIMIZI SURİYELİLERE AÇIYORUZ İSTEDİKLERİ ÜLKEYE GİDEBİLİR DEMİYORSUNUZ..RESMEN HERKEZ YAVŞAMIZ YAA..YAZIKLAR OLSUN.ÜLKE BATIYOR BATIYOR..SİZ NEKADAR RAHAT BOŞ AÇIKLAMALAR YAPIYORSUNUZ..HEPİNİZİN DOLARI VAR ALLAH ŞAHİDİM OLSUN..
ya güldürmeyin adamı. bu ülkenin aldığı verginin yanında devede kulak. araçta %300, akaryakıtta %200 e yakın, telefon televizyonda %100 eee sonra uluslar arası bilmem neye aykırı... yok ya...
sayın bakanım içeri aldığınız hakim ve savcılara gidin yargı bu işi çözer çözüm basit
yahu madem ekonomimize etkisi %0,7'dir, bu şerefsiz trump konuştukça dolar fırlıyor, ben bu işten hiçbirşey anlamadım,
Aykirida olsa Trum sunu diye biliyor 'strong my money ' param guclu biz ise ummet millet var diyoruz!
BİZDE ABD MENŞEİLİ ÜRÜNLERDE %50 VERGİ KOYALIM MESELA EN BAŞTA APPLE GİBİ...
he yaw he
ticaret bakanı kim üyle bir bakanımızmı var
heee anlat anlat
hadi ya bak sen ala ala hıh
Dolardan 6 sıfır atılsın.
Tek çözüm var faizleri artırın. Faiz haram diyenler çıkacaktır. Peki cebimdeki paranın değeri 1 günde düşüyorsa farkını bana kim ödeyecek?
gumrukcu birisi olarak sayin bakanim ya sizin aldiginiz vergilerin vergisi ne olacak
ASIL KAYBEDEN TÜRKİYE OLDU.. LAF CAMBAZLIĞI YAPMAYIN..
BÜTÜN BU OLAYLAR AMERİKANIN İÇİNDEKİ BÜYÜK KRİZİN BELİRTİLERİ.HERKESTEN EK VERGİ TALEP EDİYOR.SADECE TÜRKİYEDEN DEĞİL.DÜNYA EKONOMİSİ ÇÖKMÜŞ DURUMDA.TÜRKİYE BU DURUMU AVANTAJA ÇEVİRECEKTİR.SABREDİN
Sen de karşı hamle, vur kafasına çeliği, demiri...
babacım incirlik f35/f40 dolu seçin oradan kazasız boyasız , hazır eliniz alışmış bir kaçta nakliye uçağı rahatınıza bakın
Acil olarak Amerikan şirketlerine Ek GELİR VERGİSİ konmalı... Ülkemizde kazanıp kendi ülkelerine kaçıramasınlar...
Laf kalabalığı yapmaya gerek yok bizde onlardan aldığımız çelik ve alüminyuma aynı oranda vergi koyalım.
devletimiz sanayicisinin yanında..öfkeyle kalkan zararla oturur..bu olaylar dilerim bizi üretime takip eder
Pisssssss.....
Diğer Haberler