HABER

TİM Başkanı Satıcı'dan Tüzmen'e destek

İSTANBUL (İHA) - Türkiye İhracatçı Birlikleri (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i ihracat ailesi olarak yürekten desteklediklerini belirtti.

Satıcı, Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve TİM Yürütme Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in mesnetsiz bir şekilde usulsüzlük suçlamasına maruz bırakıldığını ve kamuoyu huzurunda mağdur edildiğini ifade etti. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, açıklamasında şunları kaydetti:

"Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen'in mesnetsiz bir şekilde usulsüzlük suçlamasına maruz bırakıldığı ve kamuoyu huzurunda mağdur edildiği hepimizin malumudur. 1995 ile 2000 yılı arasında Türkiye'nin en büyük ihracatçı şirketi olan EGS Dış Ticaret, EGS Bank nedeniyle 2001 yılında krize girmiş ve önemli ölçüde performans ve güç kaybetmiştir. Bu dönem boyunca Eximbank yönetimi soğukkanlı ve isabetli yaklaşımı ile hem devleti zarara uğratmamış, hem de 400 küsur firmanın ortağı olduğu ihracatçı şirketimizi ve dolayısıyla Türkiye ihracatını kollamak için gereğini en sağlıklı ve doğru bir biçimde yapmıştır.

Gerek donuk krediler, gerek tüm zamanlarda ihracatın fonlanması, gerekse toplam aktiflerinin içindeki kredi payı konusunda Eximbank'ımız Türkiye'nin yüz akıdır. Eximbank her dönem mevcut bankacılık hüküm ve yasalarını sonuna kadar uygulayan, bu hüküm ve yasaları ihracatçı firmalarımız ve sektörlerimizi için kamu kaynaklarını hiç bir zarara uğratmadan yorumlayan son derece güçlü teamüller sistemine sahiptir ve Eximbank'ımızda bu üslup kurumsal bir gelenek haline gelmiştir. Gerek Sayın Bakanımızın, gerekse Eximbank'ın mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğumuz gibi, kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saymaktayız. İhracata bürokratlık döneminden itibaren sayısız emeği gecen ve ihracat için adeta çırpınan Sayın Bakanımız Kürşad Tüzmen'i tüm ihracat ailesi olarak yürekten desteklediğimizi ifade eder, kamuoyunu sorumluluk ve hassasiyetle davranması için dikkate davet eder, saygı ve sevgilerimizi sunarız."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön