HABER

TİM, ihracatçıları buluşturdu

İZMİR (İHA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "ihracatı artırmak, ihracatçılara bilgi ve donanım aktarmak" üzere Türkiye genelinde düzenlediği "TİM Akademi Seminerleri"nin 10.'su İzmir'de gerçekleştiriliyor. Seminerin açılışında konuşan İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Jak Eskinazi, ticarette "Yunanistan" fırsatının ıskalanmaması gerektiğini söyleyerek, ihracatçı için para kazanmanın sihirbazlık haline geldiğini söyledi.

Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep, İskenderun, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Mersin'in ardından İzmir'de düzenlenen TİM Akademi İzmir Semineri'ne Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Odası da (İZTO) destek verdi.

Açılış töreninde konuşan TİM Başkan Vekili Eliya Alharal, TİM'in Türk ekonomisinin lokomotifi olan ihracatı artırma, ihracatçılara globalleşen dünya ekonomisiyle entegrasyon sürecinde gerekli bilgi donanımını aktarma gayreti içinde olduğunu söyledi. Alharal, "Yaşam savaşı veren KOBİ'lerimizin acımasız küresel rekabete karşı, akılcı çözümler üretmek zorunda oldukları çok açıktır. Bizler tasarım yönetimi, endüstriyel tasarım, markalaşma, uluslararası pazarlama ve yönetim kalitesi gibi ihracatın katma değerini artırmaya yönelik oturum ve seminerleri düzenliyoruz. Bu bağlamda ihracatın geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız arasında TİM Akademi adlı seminerler dizimizin ilkini 2004'te Gaziantep'te başlattık. Ticaret, kamu ve akademinin buluştuğu ortak bir platformda oluşan sinerjiyle ihracatçılarımıza katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu seminerlerin bu halkasını İzmir'de oluşturmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Servet Eröcal açılışta yaptığı konuşmada, temel amacı rekabetin yoğunlaştığı, küreselleşen dünyada en önemli güç olan bilgiyi yaymak olduğunu vurguladı.

"BÜYÜYEN ÇİN İLE KALİTE DİYEN YUNANİSTAN FIRSATLARINI İYİ OKUYALIM"

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Jak Eskinazi ise seminerde, ekonomideki yeni dönemde iş yapış yöntemlerinin yoğun olarak konuşulacağını vurgulayarak, "İhracatta yaşanan sıkıntıların ayyuka çıktığı bir ortamda bu seminerin düzenlenmiş olması çok daha büyük önem taşıyor. Zira bu seminerler boyunca bizlerin belini büken aşırı değerli Türk Lirası ve kur gibi sorunlar, Çin gibi kapımıza dayanan tehditler konuşulacak" diye konuştu. Artık aşırı değerli YTL nedeniyle özellikle tekstil ve konfeksiyon sektörünün sokağa dökülmenin eşiğinde olduğunu söyleyen Eskinazi, Türkiye'nin Çin ile dış ticaretindeki dengesizliği gidererek ihracata ağırlık vermesi ve Çin'deki büyümenin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

İhracatçıların her dönemde fedakarlığın en büyüğünü yaptıklarını vurgulayan Eskinazi, hükümetin de üzerine düşeni yapması ve ekonomiyi düzlüğe çıkarmasındaki en büyük desteği veren tekstil sektörüne gereken desteği ve vefayı göstermesi gerektiğini kaydetti.

Yunanistan'ın Türkiye'den daha pahalı ve geniş pazara sahip bir ülke olduğuna dikkat çeken Eskinazi, bu ülkenin Türkiye'den alışveriş yaparken "fiyattan önce kaliteye" önem verdiğini belirterek, "Şimdi hedefimiz Yunanistan ile ticaretin 2 milyar doları 5 milyar dolara çıkartmak. Bu hedef doğrultusunda da iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımları destekleyecek bir Türk Yunan Bankası kuruluyor. Yeni dönemde büyümek ve karlılık için yeni iş yapış şekilleri kadar yeni pazarlara, yeni fırsatlara ihtiyacımız var. Bu nedenle, ihracatçılar olarak hemen dibimizdeki büyük Yunanistan fırsatını ıskalamamalıyız" şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından söz alan Prof. Dr. Arman Kırım, ticarette başarılı olmanın yolunun "farklı" olmaktan geçtiğini söyleyerek, "Önemli olan sürüdeki 'mor inek' olabilmek. Günümüzde artık herkes kaliteli mal üretmek zorunda; yoksa piyasada barınamaz. Bu nedenle tüm sektörlerde herkes kaliteli mal üretiyor, bu nedenle alıcılar artık malın kalitesine değil, fiyatına ya da muadillerinden farkına bakıyor. Eskiden en dandik ürünler çok daha fazla karlılıkla satılırken, artık kaliteli ürünler çok daha ucuza satılıyor; çünkü mallar standartlaşıyor. Bu nedenle para kazanmak için farklı olmak zorundasınız" diyerek, ticarette başarılı olmanın ve para kazanmanın önemli noktalarını anlattı.

3 gün sürecek seminerin sonraki günlerinde ise İzmirli işadamları, "Türkiye Ekonomisi ve Döviz Kurlarının Gelişimi"ni TİM Genel Sekreteri Prof. Emre Alkin ve Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi Erçel'den dinleyecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler