TİP Genel Başkanı Erkan Baş:

"TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor." dedi.

Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 13 Şubat'ın, işçi sınıfı açısından önemli bir tarih olduğunu belirterek, bu tarihin Türkiye İşçi Partisi ve Devrimci İşçi Sendikasının kuruluş yıl dönümü olduğunu söyledi.

İktidar baskısına rağmen işçi sınıfının hakları konuşulabiliyorsa bu iki kuruluşun sayesinde olduğunu ileri süren Baş, "İşçi sınıfı mücadelesi tüm baskılara rağmen devam eden bir mücadeledir." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun içler acısı olduğunu iddia eden Baş, iktidarın, yaşanan sorunların karşısında hep bir suçlu aradığını belirtti.

Son dönemde artan meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesine yönelik girişimlerde bulunan iktidarın, bu sorunun çözümüne yönelik girişimlerinin de makyaj politikası olduğunu savunan Baş, şöyle konuştu:

"İktidarın ikiyüzlü, günü kurtarmaya çalışan makyaj politikaları ile karşı karşıyayız. TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor. İktidar, 'patlıcan terör örgütü', 'soğan terör örgütü', 'haldeki terör örgütü' gibi kavramları kullanıyor. Eğer ortada bir patlıcan terör örgütü varsa bu terör örgütüne yardım ve yataklık edenler kimlerdir? Türkiye'de meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın dünden bugüne gerçekleştiği gibi bir tablo çizilmeye çalışılıyor. Oysa geriye baktığımızda iktidar politikalarının bugünü yaratan unsurlarını görüyoruz. Tarım politikası, yoksul emekçiyi ezmek üzerine kurulu olursa bugün yaşadığımız sorunlarla karşı karşıya kalırız. Tanzim satış noktalarının bir seçim yatırımı olduğunu hepimiz biliyoruz."

Erkan Baş, tarımda yaşanan sorunun kökten çözümünün mümkün olduğunu söyledi.

Üretici köylünün muhakkak desteklenmesi ve yerli tohum kullanımının serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Baş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yerli tohum kullanımı neredeyse yasaklanmış durumda. Siz tohumu sürekli dışarıdan alırsanız, artan döviz kurları karşısında doğal olarak meyve ve sebze üreticilerinin yaşam şansı bulması da imkansız olur. Mesele, bu iktidarın uluslararası tekellerle iş birliği içerisinde olmasıdır. Tarım üretiminin azaldığı gerçeğini görmeden bugün meyve ve sebze fiyatlarını tartışmamız mümkün değildir. Siz tarım bakanını uluslararası gıda tekellerinin arasından seçerseniz o da bu ülkenin halkına, yoksullarına, emekçi köylülerine değil, uluslararası tarım tekellerine hizmet etme anlayışıyla o koltuğa oturursa bugünkü Türkiye tablosu ile karşı karşıya kalırsınız. Sonra da görüntüyü kurtarmak için elden ne gelir diye uğraşırsınız. Tarım üreticisine köyde yaşama şansı vermiyorsunuz ve kendiniz dışında yüzlerce suçlu tarif ediyorsunuz."