HABER

Tıraşta hijyene dikkat edilmeli

Islak veya kuru tıraşın her ikisinin de cildi kuruttuğu belirtilerek, kıl dönmesi ve iltihap problemlerini doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Tıraşta hijyene dikkat edilmeli

Yetişkin bir erkeğin yüzünde ortalama 15 bin kıl bulunuyor. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 90'ı, istenmeyen kıllardan kurtulmak için düzenli tıraş oluyor. Erkeklerin yüzde 70'i ise ıslak tıraşı tercih ediyor.

Islak ya da kuru tıraşın her ikisi de cildi kurutuyor. Özellikle ıslak tıraşta, yani tıraş bıçağı ile tıraşta kıl kökleri, foliküller daha çok travmaya maruz kalıyor. Bunun sonucunda kıl dönmeleri ve iltihaplar ortaya çıkıyor. Bu, cildi rahatsız ediyor ve dış etkenlere karşı hassaslaştırıyor. Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklı olup, erkek cildinin sakal ve tıraş yüzünden daha çok yıpranması sebebiyle bakımına daha da önem gösterilmesi gerekiyor. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerekiyor.

CİLDE FAYDADAN ÇOK ZARAR VERİYOR!

Tıraş öncesi bakım gibi tıraş sonrası bakım da önem taşıyor. Birçok erkeğin, dezenfektan olsun diye kolonya ya da alkollü after shave kullanması, cilde faydadan çok zarar veriyor. Çünkü alkol, hücre öldürücü etkisi ile tıraşta meydana gelen muhtemel kesiklerin iyileşmesini geciktiriyor. Tıraştan sonra cilt tipine uygun bir after shave hem cildi dinlendiriyor, hem de besliyor.

KÖPÜRTMEDEN ÖNCE CİLDİ SICAK SU İLE YIKAYIN

Uzmanlar, daha rahat bir tıraş için, cildin, köpürtülmeden önce sıcak su ile durulanması gerektiğini belirterek, sıcak suyun, sakalı yumuşattığını ve cildin gözeneklerinin açılarak kılların kolayca kesilmesini sağladığını bildiriyor. Uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

"Sıcak su ile durulanmış cilde, tıraş kremi veya tıraş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Köpük, ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır. Kolay bir tıraş için 3 ya da 2 bıçaklı tıraş makineleri kullanın. Tıraş sırasında makineyi sık sık sıcak su ile durulamak, bıçaklar arasında köpük ve kesilmiş sakalların birikmesini önler. Çene ve boynu en son sırada tıraş edin. Böylece su ve köpük, sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalmış olur. Tıraş işlemi bittikten sonra cildi soğuk su ile durulayın. Soğuk su, cildin açılan gözeneklerini kapatarak, doğal dengesini tekrar bulmasını sağlar. Yumuşak bir havlu ile hafifçe nemi alınan cilde, mutlaka tıraş sonrası bir bakım ürünü sürün".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön