HABER

"Tırnak yemenin temelinde kaygı olabilir"

İSTANBUL (İHA) - Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Osman Abalı, tırnak yeme alışkanlığının temelinde stres ve kaygı olabileceğini ifade ederek, anne babaları anlayışlı olmaları yönünde uyardı.

Çocukların sevinçlerini, öfkelerini ve heyecanlarını göstermek için bir takım yöntemlere başvurduğunu belirten Psikiyatrist Dr. Osman abalı, "Çocuk stres ve kaygısını tırnak yiyerek gidermeye çalışabilir. Bu durum anne ve babalarca fazla büyütülmemelidir. Çocuğu bu tavra yönlendiren stres nedenleri bulunup ortadan kaldırılmalıdır. Ebeveynler bu konudaki tedirginliklerini çocukla paylaşırken ses tonlarına ve tavırlarına sevecen bir anlam yüklemeliler. Çocuğu azarlamamalılar" dedi.

Psikiyatrist Dr. Osman Abalı, çocukta tırnak yeme gereksinimi doğuran stresini ortadan kaldırmak için çeşitli sportif faaliyetler ve sosyal aktivitelere ağırlık vermenin sağlıklı bir yöntem olduğuna işaret ederek, "Kimi ebeveynler çocuğun ellerine acı biber sürerek veya ellerine eldiven takarak ya da çocuğa bağırıp çağırarak bu sorunu çözmeye uğraşırlar, ancak bu son derece yanlış bir yol olduğu gibi çocuk ile ebeveyn arasında uçurum yaratmaktan başka işe yaramaz" şeklinde konuştu.

Çocukların boş kaldıkları zaman bu tür alışkanlıklara yöneldiklerinin altını çizen Dr. Osman Abalı, "O nedenle çocuğu yaşına uygun aktivitelerle meşgul etmeye çalışın" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön