HABER

Tiryakiler için "şoklanmış hindi" metodu

Dünya genelinde sigaradan kurtulmanın en etkili yolunun, 'şoklanmış hindi'' metodu olarak adlandırılan aniden bırakma yöntemi olduğu bildirildi.

BURSA (A.A) - Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ubeyd Korbey, yaptığı açıklamada, sigaraya yapılan zamdan sonra birçok kişinin bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için destek istediğini söyledi.

Korbey, sigaradan kurtulmanın birinci şartının motivasyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Tiryaki önce sigarayı beyinde bitirmeli, ardından kurtulmayla ilgili sürece başlamalı. Birçok kişi, azaltarak bırakabileceğini düşünüyor. Yavaş bırakma programlı olursa ve kısa sürede yapılırsa sonuç verebilir. Aksi halde kişi 'günde 5 adede indirdim' diyerek içmeye devam ediyor. Bir süre sonra bu durum kronik hale geliyor. Bu yüzden dünya genelinde en etkili yol 'şoklanmış hindi' metodu olarak adlandırılan aniden bırakma yöntemi. Motivasyon sağlandıktan sonra aniden bırakma oldukça etkili oluyor.''

Sigaradan kurtulurken tiryakiye bir yol haritası çizilmesi gerektiğini de ifade eden Korbey, tiryakiler için fiziksel ve psikolojik destek sağlanması gerektiğini söyledi. Korbey, tiryakilere bu desteği verdiklerini söyleyerek, ''Yeter ki bize isteyerek gelsin. Tiryaki sigarayı bırakana kadar peşinden ayrılmıyoruz'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön