HABER

Tiyatrocu Türker seyircileri azarladı

Tiyatrocu Türker seyircileri azarladı

Cumhuriyetin 83. yıldönümü nedeniyle Kars Belediyesi ile Çağdaş Eğitim Vakfı'nın birlikte düzenlediği, "Mustafa Kemal'le 1000 Gün Latife" adlı tiyatro oyununu sahneleyen Devlet Sanatçısı Dilek Türker, oyun esnasında salon kapısından girip çıkanlara sinirlenerek bağırdı ve oyuna 5 dakika ara verdi.

Nezihe Araz'ın yazıp Hakan Altıner'in yönettiği 2 perdelik "Mustafa Kemal'le 1000 Gün Latife" oyunu, Devlet Sanatçısı Dilek Türker tarafından Kars Sanat Merkezi'nde dün akşam sahnelendi. Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın Atatürk'le tanışıp evlenmesi, evlilik yılları, Cumhuriyet'in ilanı ve Atatürk'ün ölümünün anlatıldığı tiyatro oyununu Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necati Kaya, Çağdaş Eğitim Vakfı Genel Başkanı Gülseren Yaşar, daire amirleri ve çok sayıda Karslı vatandaş izledi.

Tamamen dolan ve sessizliğe bürünen salonda oyunun başlamasından 20 dakika sonra salon kapısından girip çıkanların olması sebebiyle tiyatro oyuncusu Dilek Türker sinirlendi. Latife hanımı canlandıran Türker, Latife hanımın Atatürk'le tanışmasındaki heyecanını yansıtmaya çalıştığı sırada oyuna konsantre olamayınca aniden bağırarak, "Oyuna 5 dakika ara veriyorum efendim. Affedersiniz. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım çünkü. Oynayamıyorum, lütfen açınız sonra başlayınız" dedi ve hızlı adımlarla sahneyi terk etti.

Bir anda ne olduğunu anlayamayan ve birbirine bakan salondakilerde ilk önce Dilek Türker'in bu kızgınlığının oyun gereği olduğunu zannetti. Salonda bir süre şaşkınlık yaşandı ve herkes birbirine ne olduğunu sormaya başladı. Vali Erden ve Başkan Alibeyoğlu'nun korumaları Dilek Türker'le görüştü ve sorunun, salon kapısından girip çıkışların olmasından kaynaklandığını öğrendiler. Bunun üzerine Vali ve Belediye Başkanı korumalarına talimat vererek kapıyı kontrol altında tutmalarını istedi.
Sorunun halledilmesinden sonra Dilek Türker sahneye çıkarak oyununa devam etti. Kendisini vatanı ve milleti için adayan ve aile hayatını bile neredeyse yaşayamayan Atatürk'ün fedakarlıkları ve Latife hanımın kaprislerinin de anlatıldığı tiyatro oyunu salon disiplininin sağlanmasından sonra büyük bir ilgi gördü. Herkesi duygulandıran ve 2 saat süren tiyatro oyunu ayakta alkışlandı.

Tiyatronun ardından Vali Mehmet Ufuk Erden ve Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Dilek Türker'e teşekkür ederek çiçek verdi. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, oyundan çok etkilendiğini ve bilmedikleri bir çok şeyi bu tiyatro oyunuyla öğrendiklerini söyleyerek, "Seven bir kadının aşkını, tutkusunu, heyecanlarını ve kıskançlıklarını gördük. Ama bir kurtarıcının, halkın içinden çıkmış bir önderin sadece köşkten gelen bir kadınla pek fazla ortak bir şeylerinin olamayacağını, halka paylaştığı şeyi onunla paylaşamadığını gördük. Yani lidere çok fazla şey katamadığını gördük. Belki de ayrılıkların nedeni bu olsa gerek. Ben eşimle her şeyi paylaştığım için çok mutluyum" dedi.

Devlet sanatçısı Dilek Türker de yaptığı konuşmasında ilk önce oyunda sinirlenmesine neden olan izleyicilere bir gönderme yaptı ve kapıyı açıp örtenler hariç herkese teşekkür ettiğini söyledi. Sanatın gücünün, bilimin gücünün olduğunu her toplumun uygar ve bağımsız toplum olma hakkını kazanacağını belirten Türker, "Bu nedenle bir Atatürk'ümüze, Cumhuriyetimizin değerlerine, kültürümüze ve topraklarımıza, yurdumuza ve bu Cumhuriyet değerlerinin bilincine sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.
Kars'a geldiği için çok mutlu olduğunu da vurgulayan Türker, göndermelerine devam ederek, "Sanatın bir ibadet olduğunu, pek farkına varmayanlarda öğrenecekler ve gerçek sanatçıların karşısında kapı açıp kapamamayı da öğrenecekler" diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra alkışlar eşliğinde marşlar okundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön