TKP'den, Cheney'e, 'go home'

İSTANBUL(ANKA)-Türkiye Komünist Partisi (TKP), ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Türkiye ziyaretini protesto amacıyla eylem yaptı. Taksim İstiklal Caddesi'nde toplanan TKP üyeleri, Cheney'in Afganistan'a daha fazla asker talebi için geldiğini ileriş sürerek, AKP'yi ve ABD aleyhine sloganlar attı.

Taksim İstiklal Caddesi'nde toplanan TKP'liler, "Cheney, AKP'yi de al git" pankartı açtı. "ABD defol, bu memleket bizim", "AKP'nin ipleri ABD'nin elinde", "Bu ülke, bu halk satılık değil" sloganları atan grup adına TKP Merkez Komite Üyesi Kurtuluş Kılıçer bir açıklama yaptı. Kılıçer, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in 19 Mart 2002'de de Türkiye'ye geldiğini anımsatarak, "Cheney, gölge başkan olduğu için küçük işlerle uğraşmadığı biliniyor. Cheney, şimdi de ABD'ye göbekten bağımlı hale gelmiş işbirlikçi AKP Hükümeti'nden, ülkemizin ABD'nin bölgedeki suçlarına daha fazla ortak olmasını istemeye geldi. Afganistan'a daha fazla asker isteyecek" diye konuştu.

Kılıçer, Türkiye gündeminde önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Cheney'in ziyaretinin gerçekleştiğine işaret ederek, AKP'nin, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısıyla, kıdem tazminatını ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerle işçi sınıfına saldırdığını söyledi. AKP'nin, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)'nin bir parçası olan ılımlı islamı Türkiye'de hayata geçirmek istediğini ileri süren Kılıçer, "AKP, devlet içinde kadrolaşmada sınır tanımıyor ve bütün toplumu türbana sokma konusunda adımlarını hızlandırıyor. Gerici AKP, biryandan ‘Çeteleri tasfiye ediyorum' yalanıyla şaşkın liberalleri arkasına takarak, kendisine muhalif sesleri kesmeye çalışıyor, diğer yandan da Nevruz bayramını kutlamak isteyen halkımızın üzerine askeri, polisi salarak 2 yurttaşımızı katlediyor" dedi.

Kılıçer, işgal gücü olarak Afganistan'da bulunan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) içinde Türkiye'nin de yer aldığını hatırlatarak, şimdi de Afganistan'ın güneyine kadar yayılan çatışmalar için Cheney'in Türkiye'den asker talebinde bulunacağının altını çizdi. Kapatma davasından dolayı AKP'nin köşeye sıkıştığını ifade eden Kılıçer, "Cheney, şimdi hakkında açılmış olan kapatma davası nedeniyle köşeye sıkışmış olan AKP'ye desteklerinin devamı karşılığında Afganistan'a daha fazla asker isteyecektir. Bu engellenmezse, Afganistan'da ABD çıkarları için ‘şehit' düşmüş asker cenazeleri gelmeye başlayacaktır" diye konuştu.

"Cheney, ülkemizi terk et", "Yankee go home", "Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP" dövizleri taşıyan grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.