HABER

TMO'dan kanatlı sektörüne yem desteği

ANKARA (İHA) - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kuş gribi vakaları nedeniyle ekonomik krize giren kanatlı sektörüne bugünden itibaren 6 ay vade farksız olarak mısır stoklarını satışa açtı.

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kanatlı sektörüne yem desteğinde bulunacaklarını söyledi. Kemaloğlu, kuş gribi vakasının Manyas'ta ilk ortaya çıktığı dönemde sektörün kendilerine olan borçlarını 3 ay ertelediklerini ve 80 firmanın 33 bin tonluk mısır borcu için bu ertelemeden yararlandıklarını belirtti. Iğdır'da ortaya çıkan ikinci kuş gribi vakasının ardından ekonomik kriz içine giren sektörün, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'na TMO'nun asgari 1 yıl vade farksız mısır satışı yapmasını talep ettiğini ifade eden Kemaloğlu, ancak bu teklifin piyasaları olumsuz etkileyebileceği kaygısıyla kabul edilmediğini hatırlattı.

"Bizim alacağımız kararlar yeni bir krize neden olmamalı" diyen Kemaloğlu, şu an TMO depolarında 650 bin ton mısır stoğu olduğunu söyledi. Kemaloğlu, şuan bile üreticinin elinde kısmen mısır olduğunu ve bazı yerlerde alımların devam ettiğini vurgulayarak, böyle bir ortamda piyasaya dışarıdan müdahale etmenin üreticiyi mağdur etmek anlamına geleceğini kaydetti. Üreticinin mısır üretmekten vazgeçmesinden endişe ettiklerinin altını çizen Kemaloğlu, "TMO olarak hesabızımı yaptık. Sektörün sürdülübilirliğini gözönüne alarak esneklik kararı aldık. Bugünden itibaren mısır stoklarımızı 6 ay vade farksız olarak satışa açtık. Ancak stoklarımızdan sadece beyaz et ve yumurta sektörü ile damızlık üreticileri faydalanabilecek" dedi.

Kemaloğlu, bu desteğin sınırsız olmadığını, 3 aylık kapasite kapsamına göre satış yapacaklarını ve stokların sadece 110 bin tonluk kısmını ayırdıklarını söyledi. Kemaloğlu, TMO dışında sektöre yapılan desteklerin piyasayı etkilemediğini ancak TMO'nun alacağı kararın uzun dönemli olarak hem üreticileri, hem üretimi hem de sektörü yakından etkileyebileceğinin altını çizdi. Aldıkları bu kararla üreticinin mağdur olmayacağını aynı zamanda sektöre de bir rahatlama geleceğini vurgulayan TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, "Biz orta yolu bulduk. Gerekirse satış durumuna ve piyasaya göre şartlarda ve miktarda revizyon yapabiliriz" diye konuştu.
Kemaloğlu, öte yandan mısır satışları için sektörün sürdürülebilirliğinin de önemli olduğuna dikkat çekerek, mısır tüketiminin 2 milyon tonunu sadece kanatlı sektörünün kullandığını da sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler