HABER

TMSF alacaklarında öncelik kamunun

ANKARA (İHA) - TBMM plan Bütçe Komisyonu'nda, Bankacılık Yasası'nda değişiklik öngören ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) alacaklarının önceliğinin kamuya verilmesine ilişkin tasarı kabul edildi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, konula ilgili yaptığı açıklamada, bankacılık kanunu ile TMSF alacaklarına verilen imtiyazların gerekli olduğunu ancak bu alacakların devletin ve sosyal güvenlik kuruluşlarının amme alacağı niteliğinde olan alacaklardan da öncelikli olmasının kamu yararına olmadığını belirterek, yapılan düzenleme ile önceliğin devletin ve sosyal güvenlik kuruluşlarına verilmesinin öngörüldüğünü söyledi. Tasarıya göre Bankacılık Yasası'na göre faaliyet izni kaldırılan, yönetim ve denetimi TMSF'ye geçen bankalar hakkında iflas kararı verilmesi durumunda, buradan elde edilecek paradan devlet ve sosyal güvenlik kuruluşlarına öncelik verilecek.

Aynı tasarıyla, satış bedellerinden TMSF lehine ayrılacak tutar değiştiğinde, KDV istisnası uygulanacak tutarın değişmemesi sağlandı. Böylece, TMSF tarafından satış ilanı verilmiş, satışı gerçekleşmiş, ancak ihale bedelinin alacaklılara dağıtımı tamamlanmamış satışlar ile 31 Aralık 2006 tarihine kadar ilan edilecek satışlar üzerinden söz konusu istisna tutarı aynen korunacak. Ayrıca, AK Parti'li Milletvekillerinin verdiği dört önerge ile bankacılık yasası tasarısının dört maddesinde değişiklik yapıldı.

Buna göre bankaların Türkiye içinde yeni şube açmaları kolaylaştırıldı.

Aynı değişiklik önergeleriyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) düzenleyici işlemler ve özel nitelikli kararlarla ilgili yetkilerine açıklık getirildi. Bir başka önerge ile TMSF bütçesi, Kamu Mali Kontrol Kanunu dışına çıkarıldı. Ayrıca, bir başka önerge ile de TMSF'deki şirketlerin tasfiye süreci kısaltıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler