HABER

TOBB: "Desteğin düşmesi AB'yi rahatsız etmeli"

Ankara -(AA) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kamuoyu araştırmalarına göre son 1 yıl içinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğine desteğin keskin düşüş gösterdiği, hatta yüzde 50'nin altına indiğini belirterek, "Bu eğilim hepimizi, özellikle de AB'yi rahatsız etmelidir" dedi.

"Avrupa Birliği Katılım Süreci ve Ticaret ve Sanayi Odaları: Örnek Uygulamalar-Projeler" konulu toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, AB'ye aday ülkelerin müzakere sürecinde kamuoyu desteğinde bir miktar azalma gözlendiğini ve bunun beklenen bir durum olduğunu ifade ederek, "Uyum süreci, kısa vadede, sosyal ve ekonomik olumsuzluklara yol açmaktadır. Ancak Türkiye'deki eğilim, sadece bununla açıklanamaz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, "Öncelikle iğneyi kendimize batırmak gerekirse, toplumun müzakere sürecine dahil edilmesinde, başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin reformlar konusunda eski heyecanı olmadığı yönünde eleştiriler duyduklarına da işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bunları söyleyenler keşke başka bir dünyada yaşıyor gibi değil de samimi ve objektif değerlendirmeler yapsalar diyoruz. Zira bu tablonun oluşmasında en büyük katkı; AB'nin Kıbrıs konusunda verdiği tüm sözleri yok sayması, ifade özgürlüğünde, terörizmde ve asılsız soykırım iddiaları konusundaki çifte standartlarıdır.

Her etki, karşı tepkiyi doğurur. Hollanda, Türk asıllı siyasetçilerin, seçimlere girmesini önleniyor, AB'den çıt yok. AB, 'Türkiye'de yargı bağımsız değil' diyor. Ama ardından 'Şu kişiyi mahkeme neden tutukladı, derhal serbest bırakılsın' diyerek, yargı bağımsızlığını kendisi ayaklar altına alıyor. Yine aynı AB, kağıt üstünde terör örgütlerini kınamanın ötesinde tek bir adım atmıyor.Kamuoyu desteğinin azalmasında tüm bu çifte standardın ve bazı AB ülkelerindeki siyasetçilerin çelişkili ve hatta ayrımcı beyanlarının büyük etkisi olduğu muhakkaktır. Oysa, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin yönü belirlenmiştir."Hisarcıklıoğlu, Avrupa Komisyonu'nun yayımlayacağı ilerleme raporunun katılım müzakerelerine yeni bir yön vereceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön