HABER

TOBB heyeti lobi yapıyor

TOBB heyeti lobi yapıyor

PARİS (İHA) - Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyet, Türk iş dünyasını temsilen, sözde Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifi aleyhinde lobi yapmak üzere Paris'e geldi.

Heyet, aralarında Paris Ticaret ve Sanayi Odası ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu, Fransız girişimciler Hareketi (MEDEF) ile Fransa'nın önde gelen iş adamlarıyla çalışma yemeğinde bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, "Düşünce özgürlüğünün önüne engel konulmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye olarak bu tür bir yasa teklifini kabul edemeyiz. Demokrasi, laiklik ve ifade özgürlüğünün öncülüğünü yapan Fransa gibi bir ülkenin sözde Ermeni soykırımının inkarının yasaklanmasına ilişkin yasa teklifini gündeme getirmesini anlamakta zorluk çekiyoruz" dedi.

Görüşmelerde, yasa teklifinin iki ülke arasındaki ilişkilere vereceği zarara dikkat çekildi. Hisarcıklıoğlu'nun ziyaretine, TOBB Başkan Yardımcıları, Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Sanayi Odaları Konseyi ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Ticaret Odaları Konseyi ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Prof. Güven Sak katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön