HABER

Tofaş, Fiat'ın 3. büyük üssü oluyor

BURSA (İHA) - Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. (TOFAŞ) CEO'su Ali Pandır, toplam tutarı 550 milyon Euro'yu bulan Fiat Linea ve Mini Cargo yatırımlarıyla Bursa'daki fabrikanın, Fiat'ın dünyadaki en büyük 3. üretim üssü olacağını söyledi. Ali Pandır, bu hedef için uluslararası ortaklarla bilgi ve mühendislik paylaşımının sürdüğünü açıkladı.

TOFAŞ CEO'su Ali Pandır, TOFAŞ'ın 2.5 milyonuncu aracının banttan indirilmesi töreninde, kurumun hedeflerini açıkladı. Uluslararası bilgi ve mühendislik paylaşımını sürdürdükleri Fiat Linea ve Mini Cargo yatırımları hakkında bilgiler veren Pandır, özellikle 350 milyon Euro'luk bütçeye sahip Mini Cargo projesinin TOFAŞ'ın bir kilometre taşı olduğunu kaydetti. Mini Cargo'nun birden çok marka için üretilecek olmasının Türk otomotiv sanayiinde bir ilk olacağını söyleyen Pandır, "2008 yılında yollara çıkacak ve üretiminin yüzde 95'i ihraç edilecek olan Mini Cargo'nun sadece AR-GE projesinde 120 mühendis çalışmaktadır. Mini Cargo, TOFAŞ'ın tarihinde bir kilometre taşıdır" dedi.

Konuşmasında Fiat Linea yatırımına da değinen CEO Ali Pandır, bu otomobilin lansmanını 2 Kasım 2006 tarihinde Autoshow'da yaptıklarını hatırlattı. Pandır, Fiat Linea'nın önümüzdeki aylarda üretim bantlarından çıkıp Avrupa yollarında boy göstereceğini vurguladı.

Bu arada, TOFAŞ'ın ürettiği 2.5 milyonuncu araç ise, Bursa fabrikasında düzenlenen törenle banttan indirildi. Törene TOFAŞ CEO'su Ali Pandır ve Endüstriyel Grup Direktörü Massimo Risi'nin yanısıra davetliler ve fabrika çalışanları katıldı. Bursa'da kurulu TOFAŞ otomobil fabrikasındaki tarihi törende, Koç Holding-Fiat Auto ortaklığı ile Türkiye'de faaliyet gösteren fabrikanın ürettiği 2.5 milyonuncu araç, üretim bandından indirildi. 2.5 milyonuncu araç olan Fiat Doblo'nun banttan indirilmesi, binlerce fabrika çalışanı ve üst düzey yöneticilerin alkışları arasında gerçekleşti.

TOFAŞ'ın Endüstriyel Grup Direktörü Massimo Risi, yaptığı konuşmada, 1971 yılında başladıkları üretimi 2003 yılında 2 milyon araçla sürdürdüklerini belirterek, 2006 yılında 2.5 milyonuncu araca ulaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. TOFAŞ'ın araç üretiminde dünya klasmanına girmeyi planladığını açıklayan Massimo Risi, "2.5 milyonuncu araba üretimi, çok büyük bir sayı. Tarihimizde çok önemli bir an. Bildiğiniz gibi 1971'in başlarında üretime başladık. 2003 yılına kadar 2 milyonuncu aracı ürettik. 2006 yılında 2.5 milyonuncu aracımıza ulaştık. Böylelikle son 3 senede yarım milyon araba ürettik. Bu, bize artan hızımızı gösterdi. Daha da etkileyici olan konu ise, 35 yılda ürettiğimiz 2.5 milyon aracı mevcut programımıza göre 7 yıldan az bir zamanda tekrar üreteceğiz. Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen fırsatların farkındayız ve onları yakalayacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2.5 milyonuncu araç, törenle banttan indirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön