HABER

Tokat havaalanı'nda 'VOR cihazı' sorunu

TOKAT (İHA) - Tokat Havaalanı'na, coğrafik engellerden dolayı VOR (yön bulma cihazı) cihazı konulamadığı bildirildi.

Tokat Havaalanı, 5 yıl süreyle kapalı kaldıktan sonra tekrar hava trafiğine açılmasıyla birlikte Havaalanı'nda yaşanan sıkıntılar, uçakların iniş-kalkışlarında ortaya çıktı. Atlasjet Havayolları'nın, uçakların güvenle inebilmesi için 4 talepte bulunduğu bildirildi. Bu talepler; havaalanı pistinin yenilenmesi, pistin uzatılması, akaryakıt dolum tesisi kurulması ve VOR cihazının yerleştirilmesi. Bu isteklerden ilk 3'ü, yapılan girişimler sonucu yerine getirilmeye çalışılırken, VOR cihazı kurulmasında teknik sorunların yaşandığı kaydedildi. Pilotların havaalanına yaklaşması ve alçalmasına yardımcı olan VOR cihazının 1997 yılında Tokat Havaalanı'na kurulmak istendiği fakat coğrafik engeller nedeniyle cihazın ayarlanamadığı için havaalanına yerleştirilemediğini öğrenildi.

DHMİ Tokat Meydan Müdürü Semih Bayındır, havaalanına coğrafik engeller nedeniyle VOR cihazının yerleştirilemediğini belirterek, "VOR cihazı konusunda genel müdürlükle yazışmalarımız devam ediyor. Şu an için Tokat Havaalanı'na VOR cihazını koyabilecekleri uygun bir yer bulunamadı. Bunun çözümü için etüt çalışmaları devam ediyor. Önceki yıllarda VOR cihazı kurulmak istendi. Ama cihaz arazi yapısı nedeniyle ayarlanamadı. Arazi yapısı nedeniyle cihaz yanlış yön gösteriyor. Yani bir yere bu cihazı yerleştirme ile olmuyor. Uygun bir yer bulursalar bu cihaz kurulacak ama şu an için yer bulunamıyor" dedi.

Öte yandan, Doppler VOR (DVOR), çevre faktörlerinin oldukça kötü olduğu, ormanlık ve dağlık bölgeler ile yüksek gerilim hatlarının bulunduğu bölgelerde kullanılmak üzere dizayn edilmiş cihazlar olduğu ve oldukça pahalı olan anten sistemi kullanıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön