HABER

Tokat saldırısıyla ilgili şok iddia

Reşadiye talimatının 3 Aralık 2009'da şifreli bir mesajla verildiği ancak bu şifrenin çözülememesi nedeniyle baskının engellenemediği iddia edildi.

Tokat saldırısıyla ilgili şok iddia

Türkiye'yi yasa boğan yedi erin şehit edildiği 7 Aralık 2009'daki Tokat Reşadiye katliamıyla ilgili önemli ayrıntılar Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı'nın saldırıdan iki gün sonra hazırladığı raporda yer aldı.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/tokat-ta-catisma-sehitler-memleketlerine-gonderildi/4843/118893/sayfa/1/)

Taraf'ın haberine göre Genelkurmay'ın saldırıdan önce örgüt militanları arasındaki telsiz görüşmelerini kaydettiği anlaşılan raporda, Reşadiye talimatının 3 Aralık 2009'da şifreli bir mesajla verildiği ancak bu şifrenin çözülememesi nedeniyle baskının engellenemediği de yer alıyor.

GES Komutanlığı'nın 9 aralık 2009'da hazırladığı rapor, Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi ile Türkiye çapındaki ilgili komutanlıklara gönderilmiş.

14 sayfalık raporda, örgütün Kuzey Irak'taki Zap Kampı'ndan 1 Aralık'ta "eylem" talimatını alan "Mahir" kod adlı Tunceli sorumlusunun iki gün sonra Tokat'taki "Özel Güç Birimi"nin sorumlusu "Şeyho" kod adlı militana"16'dan 408 üzerinde durun şifresiyle saldırı emrini verdiği anlaşılıyor. Oysa Genelkurmay Başkanlığı, olayla ilgili açıklamasında, baskından sonraki telsiz konuşmalarının dökümünü kamuoyuna açıklamış ve "Saldırı anlık istihbaratla gerçekleşmiş" demişti.

Geri Dön