HABER

TOKİ, konutta standardı yükseltti

Ankara (AA)- Toplu Konut İdaresi (TOKİ), sosyal konutlarda standardı yükseltti. TOKİ, bu yıl uygulanacak sosyal konut projelerinde, vatandaşlara daha ferah yaşam alanları sunmak amacıyla, dairelerin yüksekliklerini, 2,76 metreden 2,91 metreye çıkardı.

Ayrıca, yoksul ve alt gelir grubuna yönelik yaptırılan konutlarda da büyüklükler artırıldı. Yoksul vatandaşlara yönelik daha önceki projelerde 45-55 metrekare
olan büyüklük 55-65 metrekareye yükseltildi. Alt gelir grubuna yönelik projelerde de büyüklük 62-75 metrekareden 65-75 metrekareye çıkarıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan, yoksul vatandaşlar için, 45 metrekarelik ev üretilmesini istemişti. TOKİ, Ankara, İstanbul, Adıyaman, Balıkesir, Çorum, Eskişehir'de 45 metrekarelik konutlar üretmesine karşın, bunlara talep oldukça düşük kalmıştı.

İdarenin, vatandaşlardan gelen talepleri dikkate alarak projelerde mimari değişikliğe gittiğini belirten yetkililer, Türkiye'te küçük konuta talep olmadığına işaret ederek, yoksullara yönelik projelere, aranan şartların da etkisiyle, çok talep gelmediğini hatırlattılar. Genellikle 45 metrekarelik konutların satılamadığını anlatan yetkililer, bu nedenle artık 55 metrekareden küçük konut yapılmayacağını kaydetti.

İdare ayrıca, yoksul vatandaşlara yönelik konut satışlarında vatandaşlarda aranan şartları da hafifletmek amacıyla çalışma yapılıyor. İdare, yoksullara yönelik konutlara başvuracaklarda, "TOKİ'den daha önce konut almaması, konut kredisi kullanmaması, kendisine eşine ve velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız bir
konutun olmaması, başvuru sahibinin 45 yaş ve üzerinde olması, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yararlanması veya Yeşil Kart almaya hak kazanmış olması" şartları arıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön