HABER

TOKİ'de eksik altyapıya tepki

VAN (İHA) - Van'ın Edremit İlçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan konutlarda kalan vatandaşlar yol, su, eğitim ve sağlık sorunlarını dile getirmek için ilginç bir eylem yaptı.

Öğrenciler basın açıklaması sırasında ' okul istiyoruz' diye pankart açarken, veliler gündüz ortasında çakmak yakarak yol ortasında yetkili aradı.
TOKİ tarafından 2004 yılında temeli atılan ve Eylül 2006 tarihinden itibaren hak sahiplerine teslim edilen bin 688 daireden oluşan konutlara yerleşen vatandaşlar, evlerinde daha oturmadan çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtti. TOKİ tarafından yaptırılan ve halen eğitim öğretime başlamayan okulun önünde toplanan 200 kişi, sorunlarını dile getirdi.

Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Bir-Sen Van İl başkanlığının desteklediği basın açıklamasını konut sakinleri adına Naki Erdemir yaptı. Erdemir, TOKİ sakinleri sorunların çözümü için yaptıkları görüşmelerin sonucu çözüm bulamayınca yaklaşık bir ay önce basın açıklaması yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Asıl sorunların halen beklediğini kaydeden Erdemir, yetkililerin neden gerçekçi şekilde ilgilenmediklerini merak ettiğini ifade etti.

TOKİ sakinleri olarak perde arkasında 'Acaba bir ilişki mi var? diye düşünmeye başladıklarını anlatan Erdemir, "Çünkü ilk basın açıklamamızın ardından komisyon kuruldu, bazı kararlar alındı. Ancak çözümü çabucak olması gereken konular bile bir aydır çözülemedi" dedi. Okul açılmadığı için 700 öğrencinin özel servislerle Van'da çeşitli okullara gitmek zorunda kaldığını anlatan Naki Erdemir, müheahhitin neden okulu zamanında teslim etmediğini ve milli eğitimin neden önlem almadığını anlayamadıklarını söyledi.

Yaklaşık 700 öğrencinin TOKİ, müteahhit ve milli eğitim arasındaki anlamsız ilişkiye kurban edilmemesini isteyen Erdemir, şöyle konuştu: "Müteahhit, okulun geçici kabulü yapıldı diyor. Fakat kabul belgesi gösterilmiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, masa ve sıranın hazır olduğunu, öğretmenlerin geldiğini söylüyor. Ortada hiç bir şey görünmüyor. TOKİ sakinleri aldatılmak istenmiyor. TOKİ veya Milli Eğitim Müdürlüğü neden teslim almıyor veya alınmıyor merak edilmektedir. Bu şekilde zaman kazanmakla kimse halkın sabrını fazla zorlamaya çalışmasın, sakinlerin artık tahammülü kalmamıştır"

Çocuklar mum yakarak, 'Okul istiyoruz', 'İşkence değil, okul istiyoruz', 'Sayın Başbakan bize sahip çık', 'Sahipsiz TOKİ, üvey TOKİ' pankarları açtı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön