HABER

Toplantının perde arkası

ANKARA (İHA) - AK Parti Koordinasyon toplantısında, tartışmalara yol açan hayat standardı vergisinin kaldırılması kararlaştırıldı. Erdoğan'ın 'Bu bizi zorda bırakır' uyarısı üzerine bugün TBMM Genel Kurulu'na gelecek komisyon kararı önerge ile değiştirilecek.

AK Parti Genel Merkezi'nde dün akşam Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında, hükümetin icraatları ele alındı. Başbakan Abdullah Gül ve tüm Bakanların hazır bulunduğu toplantıda, hükümetin önümüzdeki dönemde izleyeceği politikalara ilişkin bazı ilke kararları alındı. Buna göre, deprem vergisine devam edilecek, zarar eden serbest meslek sahibinden de vergi alınmasını öngören hayat standardı vergisi kaldırılacak, milletvekillerinin maaşlarına ise zam yapılmayacak.

Toplantının başlangıcında AK Parti lideri Erdoğan siyasi yasağını kaldırdıkları için MYK üyelerine ve Bakanlara teşekkür etti. Ekonomi ağırlıklı toplantıda nema tartışması, hayat standardı vergisi, deprem vergisi, memur ve işcilere yapılacak zam oranları gündeme geldi. Erdoğan memurlara geçici bütçe kapsamında verilmesi öngörülen zammı az bulduğunu söyledi. Erdoğan'ın "Biraz daha zam yapın. Parti olarak memur ve işçiye daha fazlasını vermeliyiz, millet bizden bunu bekliyor" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın bu isteği üzerine hükümet kanadı adına açıklamayı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yaptı. Şener, hükümet olarak hesaplarını yaptıklarını, en uygun rakamın bu olacağına karar verdiklerini söyledi. Şener, Bağkur emeklileri için daha fazla bir iyileştirme yapmak istediklerini, ayrıca memur maaşları arasındaki dengesizlikleride gidereceklerini vurguladı. Toplantının bu bölümünde bazı bakanlar bu yıl milletvekili maaşlarına zam yapılmamasını önerdi. AK Parti lideri Erdoğan bu öneriye sıcak baktıklarını bilerterek, "Bizim için uygundur önümüzdeki günlerde bu konuyu daha detaylı değerlendirelim" diye konuştu.

HAYAT STANDARDI KALDIRILIYOR AK Parti lideri Erdoğan, toplantıda ayrıca hayat standardına ilişkin çekincelerini de dile getirdi. Erdoğan, zarar eden esnaftanda vergi alınmasını öngören, hayat standardı vergisinin kaldırılmasını istedi. Erdoğan, söz konusu verginin partiyi ve hükümeti zorda bırakacağını belirterek, bugün TBMM Genel Kurulu'na gelecek olan komisyon kararının önerge ile değiştirilmesini istedi. Erdoğan ve Gül bu konuda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin açıklamalarından duydukları rahatsızlıkları da dile getirdiler.

NEMA TARTIŞMASI
Toplantının önemli bir diğer konusuda zorunlu tasarruf ödemeleri oldu. Birbirlerine ters düşen açıklamalar yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Devlet Bakanı Ali Babacan toplantıda söz alarak birer konuşma yaptılar. Kendisine yöneltilen eleştirileri kabul etmediğini belirten Ali Coşkun, "Ben planı söyledim, zaten Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müsteşarı'nın bize verdiği brifingte bunun rahatlıkla ödenebileceği dile getirildi" diye konuştu. Babacan da ödemelerde bir sıkıntının olduğunu ifade ederek çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Coşkun'u 'Bunları ilgili bakan dile getirmeliydi' diyerek uyarıda bulunan AK Parti lideri Erdoğan da ödemelerin mutlaka yapılması gerektiği yönündeki görüşlerini aktardı. Ancak toplantıda bir tarih belirlenmedi. Erdoğan, konuşmasının sonunda birbirleriyle çelişen açıklamalar yapan bakanları sert bir dille uyardı. Erdoğan'ın "Herkes kendi makamına ve bakanlığına uygun açıklamalar yapsın, bunun dışına çıkmayın, bu partimiz ve hükümet arasındaki koordinasyonu zedeler" mesajını verdiği öğrenildi.

Öte yandan, Kıbrıs ile ilgili açıklamaları tartışmalara yol açan Yaşar Yakış da bir açıklama yaptı. Yakış kendisini savunarak, 'Ben 30 yıldır izlenen politikaların rutin açıklamasını yaptım' diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön