Toptan: ''ABD ciddi bir yanlış yaptı''

Toptan: ''ABD ciddi bir yanlış yaptı''

Ankara (AA)- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine düzenlediği kara harekatını tamamlayarak çekilmesi konusunda ABD'nin ciddi bir yanlış yaptığını belirterek, "Çok hoyratça bir politika izledi. Durumdan bir kar çıkarmaya çalıştı" dedi.

Toptan, TRT 1'de yayınlanan "Zirveye Bakış" programında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyine düzenlediği operasyondan sonra yaşanan tartışmaları ve kullanılan üslupları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Toptan, şöyle konuştu:

"Çok üzülüyorum... Yüzlerce yıllık devlet deneyimi olan bizim, bu tür tartışmalarda çok dikkatli bir üslup kullanmamız lazım. Elbette demokrasilerde eleştirilemeyecek, tartışılamayacak hiç bir şey yoktur. Olamaz da... Bu kural bütün kurumlar için geçerli. Bütün kurumlar tartışılabilir, bütün kurumlar eleştirilebilir ama burada önemli olan
üslubun çok iyi ayarlanmasıdır. Hükümetle Genelkurmay'ımız bir koordinasyon içerisinde önce hava harekatını başlattı, arkasında da 8 gün süren bir kara harekatı gerçekleştirildi. Elbette ben asker değilim. Orada neler var onu bilmiyorum ama şunu biliyorum ben... Görüntülerden bütün dünya, Türkiye izledi. Orada
terörle mücadele çok kolay şartlar altında gerçekleştirilmedi. Zaman zaman benzetmeler yapıldı, arkadaşlarımız da yazdılar, sanıyorum Genelkurmay Başkanımız da söyledi; 'Uludağ'a çıkılıp da oradan iniliyor veya Uludağ'a çıkılıyor' değil... O nedenle oradaki şartları, iklim şartlarını, coğrafi şartları tam bilmeden, terörle mücadelenin zaten kendi yapısında olan zor şartları kestirmeden, olayı tartışmanın yanlış ve haksız olacağını düşünüyorum."

-ABD'nin tutumu-

Toptan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekatı başarıyla gerçekleştirdiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zannediyorum ABD burada ciddi bir yanlış yaptı. Belki kendi iç politikası bakımından, belki dünyaya mesaj vermesi bakımından... Bugün bir emekli büyükelçimiz kullandı, ben de severek kullanıyorum; çok hoyratça bir politika izledi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara harekatını bitirip geriye dönmeye başladığının bilinmesinden sonra; belki ben bilmiyordum, arkadaşlarım bilmiyordu ama bilinmesinden belli ki onlar iyi izliyorlar... Kuzey Irak'ta onların konuşlanmış bir durumu var.
Ondan sonra sanki onların inisiyatifiyle yani 'bakın biz istedik de Türk Silahlı Kuvvetleri oradan çekiliyor' havasını vermesi, hoş bir görüntü olmadı.

Ama bunu niye yaptı ABD? Belki kendi iç kamuoyuna, belki Bağdat yönetimine, belki de Kuzey Irak yönetimine 'Siz bana bakın... Kızdınız ama Türkiye'ye yardımcı oldum Kuzey Irak'a kara harekatı ve hava operasyonu için... Ben de söyledim geri çekiliyorlar' gibi bir hava yaratmak istedi zannediyorum. Durumdan böyle bir kar çıkarmaya çalıştı."