Toptan, Bu olumsuz ortamdan süratle çıkmalıyız

ANKARA(ANKA)- Meclis Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin hassas dönemden geçtiğini belirterek, bu olumsuz ortamdan süratle çıkılmasını gerektiğini söyledi. Toptan, "Gün böylesine gergin ortamın kim tarafından kimler tarafından niçin meydana getirildiğini sorgulama günü değildir. Gün bu ortamdan çıkılmasını sağlayacak akıllı düşünme günüdür" dedi.

KAMU-SEN 3. Olağan Genel Kurulu'na katılan Meclis Başkanı Köksal Toptan, dünyanın küreselleşme rüzgarıyla birlikte hızlı bir değişim yaşadığını belirterek, Türkiye'nin de bu değişime kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Çalışma hayatında da uluslararası standartların yakalanması gerektiğini kaydeden Toptan, kalıcı barışın hayata geçirilmesi için bunun büyük önem taşıdığını söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarının yeni anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalarını ilgi ve takdirle izlediğini ifade eden Toptan, sendikaların en önemli kurumların başında geldiğini kaydetti. Sendikaların siyasetçilere yol gösterdiğini dile getiren Toptan, herkesin buralardan yükselen sese kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Toptan konuşmasına söyle devam etti:

"Son günlerde artma eylemi gösteren gerilimin yumuşatılması için sivil toplum kuruluşlarının sağduyu girişimini takdirle izliyoruz ve yürekten destekliyoruz. Türkiye hassas bir dönemden geçiyor. Bu olumsuz ortamdan süratle çıkmalıyız. Hepimizin görevi. Gün böylesine gergin ortamın kim tarafından kimler tarafından niçin meydana getirildiğini sorgulama günü değildir. Gün bu ortamdan çıkılmasını sağlayacak akıllı düşünme günüdür. Gün ideolojileri, heyecanları bir kenara koyup herkes için lazım olan ortak aklı hayata geçirme günüdür."

Türkiye'de herkesin huzur ve istikrar istediğini kaydeden Toptan, bunun herkes için gerekli olduğunu dile getirdi. Toptan, "Ülke kurulduğundan bu yana körler ve sağırlar diyalogundan çok acılar çekmiştir" dedi.

Uzlaşma ve işbirliği çağrısında bulunan Toptan, güven ve istikrar ortamı için herkesin ellerini biraz daha uzatmasını istedi. Türkiye'nin krizlerden istikrara geçmek konusunda başarılara imza attığını dile getiren Toptan, sahip olunan dinamik sağduyu ortamı ile gergin havadan kurtulabileceğini söyleyerek, "Meclisin gücünü arkanızda biliniz" dedi.