Toptan: Çağdaş demokrasilerde partileri halk kurar, kapatır

İSTANBUL(ANKA)- TBMM Başkanı Köksal Toptan, AKP'ye kapatma davasını "Çağdaş demokrasilerde partiler kurulur kapanır. Ama çağdaş demokrasilerde partileri halk kurar, halk kapatır" sözleriyle değerlendirdi. Toptan, 23 Nisan'da TBMM'ye gelecek çocuklara parti kapatma davasını nasıl açıklayacağını sordu.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyon(TUSKON)'un 2. Olağan Genel Kurulu toplandı. Toplantının açılışında konuşan TBMM Başkanı Köksal Toptan, partiler demokrasisinin ikinci dünya savaşının demokrasi tipi olduğunu belirterek, daha sonra temsili demokrasiye, ondan sonraki yıllarda da katılımcı demokrasiye, şimdilerde ise adına "hukukun üstünlüğü" denilen sivil toplumun yönetimin her aşamasında, yönetim biçimine klasik katılımcılığın ötesinde katılmayı ön gören bir çağın yaşandığını söyledi. Toptan, şöyle konuştu:

"Biz ümitlerle, heyecanlarla geçen dönem, Sayın Arınç'ın TBMM Başkanı olduğu 22. dönemde, çocuklar gibi büyük heyecanla önümüze koyduğumuz Kopenhag Kriterlerini yerine getirmek için, gece gündüz hem iktidar hem muhalefet olarak çok çalıştık. Çünkü ilk kez Türkiye ‘Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak, birlik, beraberlik heyecanını AB yolunda yakalıyor' diye düşündük. Kimi zaman muhalefetin, kimi zaman iktidarın içine sinmeyen birçok noktayı uzlaşarak bir yerde buluşarak çözdük. Bir büyük reform hareketini ve alt yapıyı TBMM'de hayata geçirdik. Buna AB de şaşırdı, AB'ye yeni üye olan ülkeler de şaşırdı. Bizi ziyarete gelen kimi ülkelerin yöneticileri, bizim yapmış olduğumuz o reformlara zaman zaman inanamadılar. Şunları da duyduk; ‘Biz Türkiye'nin önüne ev ödevi koyalım, Türkiye nasıl olsa bunları yapamaz. Bunlar iktidar muhalefet kavga ederler, oradan da bir sonuç çıkaramazlar. Ezberleri ve hesapları Türkiye bozdu. Ne için bozdu, AB standartlarına ulaşabilmek için. O neydi? Daha çok demokrasi, daha çok insan hak ve özgürlükleri, bireyin öne çıkması. Birey hak ve özgürlüklerinin en yukarıya oturtulması ve ülkemizin bir özgürlük, bir demokrasi alanı haline gelmesi. Bunları biz başardık. Şimdi tereddütler var; Türkiye geri mi kaydı? Hayır! Türkiye'yi hiç kimse geri götüremez. Hiç kimse."

-ÇOCUKLARA NASIL ANLATACAĞIM?
Toptan, konuşmasının devamında kapatma davasıyla ilgili değerlendirmelerini sürdürdü. Toptan, 22 Temmuz 2007'de Türkiye bir büyük seçimi festival havası içerisinde gerçekleştirdiğini ifade ederken, şunları dile getirdi:

"Yaklaşık 40 milyon vatandaşımızın sandık başına gittiği büyük seçimde çıkan sonuçlara bakıldığında uzun zamandan beri özlediğimiz yüzde 86 gibi bir temsil oranıyla TBMM yenilendi. Şu anda TBMM'de 4'ü grup kurmuş 7 tane siyasi partimiz temsil edilmekte ayrıca bağımsız arkadaşlarımız da bulunmaktadır. Şimdi ben 23 Nisan'da Ankara'ya gelecek olan çocuklarımıza ‘Bu Meclis'in yüzde 86'sı halkın siyasi düşüncelerini burada yansıtıyor ama bu yüzde 86'nın yüzde 56'sının partisinin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde dava görülüyoru nasıl anlatacağım."

Toptan, "Çağdaş demokrasilerde partiler kurulur kapanır ama çağdaş demokrasilerde partileri halk kurar, halk kapatır" dedi.