HABER

Toptan: Ergenekon davası ayrıntılı konuşulmadı

ANKARA (ANKA)- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanı Gül tarafından dün verilen öğle yemeğinde, Ergenekon davasının ayrıntılı görüşülmediğini söyledi.

TBMM Başkanlığı ile Türk Kızılay'ı tarafından Gazze'de yaşanan son olaylar nedeniyle zor durumda bulunan Filistin Halkına ve yaralılara insani yardımda bulunmak amacıyla mecliste kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Törene katılarak kan bağışında bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, aynı zamanda Gazze için başlatılan yardım kampanyasından milletvekilleri ve Meclis personelinden toplanan 500 bin TL'lik çeki Kızılay Başkanı Tekin Küçükali'ye teslim etti.

-TBMM FONUNDAN 100 BİN TL BAĞIŞ-
TBMM Başkanlığı'nın Gazze halkına yardım amacıyla başlattığı yardım kampanyasına, AKP Grubu 256 bin TL, CHP, MHP, DTP ve DSP'li milletvekilleri 100 bin YTL ile Meclis personeli ise 40 bin YT'lik yardımla destek verdi.

Meclis Başkanı Toptan da, TBMM'ye ait fon ve vakıf fonlarından yaklaşık 100 bin TL'lik bağışta bulundu. Meclis, Gazze'ye toplam 500 bin TL'lik nakit yardımda bulundu.
Toptan, törenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Toptan bir gazetecinin, "Ergenekon operasyonu başladı. Neredeyse tutuklanmayacak kimse kalmayacak" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Baştan beri söylediğimiz şeyleri tekrar etmek istiyorum. Bir yargı sürecini, yani bu yargı sürecinde hiç kuşku yok ki, çok dikkatli hareket etmek lazım. Hiç kuşku yok ki yargıya güvenmek lazım. Yargının başlattığı, el koyduğu bir işlem konusunda, çok fazla yorum yapmaktan kaçınmamız lazım.

Hepimizin şimdi muhtemeldir ki, bugünkü gözaltılardan sonra gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlar başlayacak. Bunlara dikkat etmek lazım. Sorumlu arkadaşlarımızın sorumluluk bilinciyle hareket etmesi lazım. Ama çok önemli. Yargı sürecinin rahat işlemesini, güvenli bir biçimde çalışmasını sağlamak için de yargıya müdahale anlamı taşıyabilecek söz ve davranışlardan hepimizin kaçınması gerekir. Elbette toplum olarak biz biran evvel bu işlemin sonuçlandırılması için bekliyoruz. Çünkü bu sürecin gecikmemesi lazım. O konuda da, ilgili kurumlar, ilgili birimler üzerine düşeni yapıyorlardı. Yapıyorlardır, yapmaları gerekir. Bunun dışında dileğim bu sürecin biran evvel sona ermesidir.

Varsa suçlular, suçluların hak ettikleri cezayı görmeleri varsa suçsuzlar, suçsuzların da biran evvel aklanıp çıkmalarıdır. Bunun dışında bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum."

Toptan, Ergenekon operasyonunun Cumhurbaşkanı Gül'ün yemeğinden hemen sonraki gün başlamasıyla ilgili başka soruya yanıt verirken de, şunları dedi:

"Bağlantı kurmanın bana göre mantığı yok. O daha önce planlanmış, o gün yapılabilen bir yemek. Hepimizin Ankara'da bulunacağı tarihler epey zamandır takip ediliyordu. Herkesin Ankara'da bulunduğu bir güne denk geldi. Dünkü yemekle, yapılan operasyon ya da operasyonların hiçbir bağlantısı yoktur" .

"Bunları konuştunuz değil mi?" sorusuna ise Toptan, "Ayrıntılı şekilde konuşulmadı. Ama Türkiye'nin sorunları konuşulurken temel ilkeler çerçevesinde elbette bu konuya da temas edildi. Zaten bildiri dikkatle okunursa bu konuda devletin zirvesinin neler konuştuğu anlaşılacaktır" dedi.

Toptan, "Bu operasyonlarda sizi rahatsız eden bir yön var mı?" sorusunu da şu yanıtı verdi:

"Söylüyorum. Sizin sorunuza yanıt verirsem iki dakika önce söylediğimi kendi kendime tekzip etmiş olurum. Yargı sürecine hepimizin saygı göstermesi lazım. Beklemesi lazım. Sabretmesi lazım. Şu anda yapacak başka bir şey yok"

Yemekte muhalefetin olmamasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya da Toptan, "Dünkü yemek iktidarla muhalefeti bir araya getirme amaçlı bir yemek değildi.

Kuvvetler temsilcileri orada toplandı" yanıtını verdi. Toptan, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun yemeğe davet edilip edilmediği konusunu ise gazetelerden öğrendiğini ifade etti. Toptan, "Böyle bir konuşma olmadı. Sizlerden öğrendim" dedi.

-"HERKESİN DİKKATLİ OLMASI LAZIM"-
Toptan, Ergenekon soruşturmalarıyla ilgili yargılamada usule uyulmadığına ilişkin soruya da, "Yargılamayla usulüyle dünkü yemek arasında bağlantı kurmamak lazım.

Bu konuda herkesin çok dikkatli olması lazım. Medyamızın çok dikkatli olması lazım. Elbette bu işi yürütenlerin çok dikkatli olması lazım. Gelişmeler konusunda bir yanlışlık varsa, bu yanlışlıkla ilgili işlem yapması gerekenlerin çok dikkatli olması lazım. Dünkü bildiride bunların hepsi var" yanıtını verdi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön