HABER

Toptan: Ermenilerden özür dileme kampanyası vahim bir olay

Toptan: Ermenilerden özür dileme kampanyası vahim bir olay

Ankara - TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Ermenilerden Özür Dileme" kampanyasının "vahim bir olay" olduğunu ifade ederek, "Bu kampanyanın özünde biz sanık sandalyesine oturtulmuyoruz. Bize bir takım iddialar yöneltilmiyor.

'Siz şunları yaptınız kendinizi savunun' denmiyor. Biz mahkum ediliyoruz, tarihimiz mahkum ediliyor. Suç sabit sayılmış, hüküm kesinleşmiş. Kesinleşmiş ki özür dileniyor" dedi.

Emekli Büyükelçi Gündüz Aktan anısına Türk Japon Vakfı'nda düzenlenen "Tarih Boyunca Türk ve Ermeni İlişkileri" konulu panelde bir konuşma yapan Toptan, dünyanın her tarafında Türkiye'nin başına musallat edilmek istenen "1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları"na karşı Aktan'ın bitmez tükenmez bir enerjiyle Türkiye'nin savunuculuğunu yaptığını söyledi.

Genç kuşakların Ermeni iddiaları konusunda daha donanımlı ve bilgili hale getirilmesini isteyen Toptan, "Önümüzdeki süreçte Türkiye, bu iddialarla daha fazla uğraşmak zorunda kalacak" dedi. 20'den fazla parlamentoda 1915'te yaşanan olayların "soykırım" olduğuna ilişkin kararlar aldığını hatırlatan Toptan, Ermeni diasporasının da gayretiyle önümüzdeki süreçte bu konunun Türkiye'yi, Türkleri meşgul edeceğinin, rahatsız edeceğinin bilinmesini istedi.

"Ermenilerden Özür Dileme" kampanyasını "vahim bir olay" olarak niteleyen Toptan, şunları kaydetti:

"Bu kampanyanın özünde biz sanık sandalyesine oturtulmuyoruz. Bize bir takım iddialar yöneltilmiyor. 'Siz şunları yaptınız kendinizi savunun' denmiyor.

Biz mahkum ediliyoruz, tarihimiz mahkum ediliyor. Suç sabit sayılmış, hüküm kesinleşmiş, kesinleşmiş ki özür dileniyor. Denilsin ki 'gelin bunu araştırın, biz böyle bir iddianın doğru olduğunu düşünüyoruz. Hadi delili olanlar getirsin bize versin, biz de bunu kanıtlayalım'. Bu, belki elbette itiraz edilir, ama bir görüştür. Buna saygı duymak lazım. Ama öyle yapılmıyor. Türkiye mahkum ediliyor. Buna da (aydın girişimi) deniyor."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön