HABER

Toptan'dan 'Anayasa' güvencesi

ANKARA (İHA) - TBMM Başkanı Köksal Toptan, başta Anayasa olmak üzere tüm yasaları sivil toplum örgütleriyle birlikte yapmak istediklerinin altını çizerek, "Devletin temel yapısı ve cumhuriyetin temel niteliklerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Bu konudaki vehimler ve kuşkular yersiz. Birbirimize çelme takmak suretiyle morallerimizi bozmamalıyız" dedi.

Türk-İş'in 20. Olağan Genel Kurulu'na katılan TBMM Başkanı Toptan, genel kurulun açılışında bir konuşma yaptı. Toplumu yönetenlerin beraber hareket etmek ve geleceği beraber inşa etmek durumurda olduğuna işaret eden Toptan, Meclis olarak yasa yapımından başlayarak bu paylaşımı sivil toplumla birlikte yapmak ve Türkiye'nin geleceğini beraber inşa etmek istediklerinin altını çizdi. TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik yaparak yasa yapımına sivil toplum örgütlerini de katacaklarını ifade eden Toptan, şu anda teknik çalışmaların sürdüğünü söyledi. Sivil Anayasa çalışmalarının da bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Toptan, hiç kimsenin kuşku duymamasını istedi. Yeni Anayasa yapılırken bir taraftan toplumun geniş katılımını sağlamaya çalışacaklarını öbür taraftan da modern bir Anayasa yapma hedefinden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirten Toptan, Türkiye'de hiç kimsenin yeni ve modern bir Anayasa yapılmasına karşı çıkmadığını kaydetti. Yamalı bohçaya dönen 1982 Anayasası'nın mutlaka yeni yapılması gerektiği konusunda toplumun geniş kesimlerinde büyük mutabakat olduğunu dile getiren Meclis Başkanı Toptan, "Kuşkulara ve vehimlere yer yoktur. Anayasamızın 1., 2. ve 3. maddelerinde belirlenen hem devletin temel yapısıyla ilgili hem de cumhuriyetin temel nitelikleriyle ilgili hükümlerin değiştirilmesi, onlardan vazgeçilmesi esasen mümkün değildir. İlk üç maddenin değiştirilemeyeceği, değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceği Anayasa'nın 4. maddesinde açıkça zikredilmiştir. Hal böyle iken ilk üç maddede değişiklik yapılması hukuken de mümkün değilken, burada kuşkular yaratmak vehimlere kapılmak yersizdir, Türkiye'de herkes daha iyiye, daha güzele, daha moderne nasıl gideriz kavgasını yaparken, birbirimize çelme takmak suretiyle morallerimizi bozmamalıyız" uyarısını yaptı.

Gençliğinde hayal ettiği rakamların tek tek yakalanmaya başlandığına işaret eden Toptan, Türkiye'nin kendi kendine haksızlık yapmamasını istedi. "Bizim gücümüz var, çok iyi bir insan gücümüz var. Kaynaklarımız var. Çok güzel hedeflerimiz var" diyen Toptan, herkesi Cumhuriyet'in 100. yıl vizyonuna kenetlenmeye davet etti. 100. yıl hedeflerini yakalamanın imkansız olmadığını belirten Toptan, şunları söyledi: "Hep beraber inanırsak, hep beraber güvenirsek, birbirimizi eleştirirken doğru yolları da
göstererek, katkı sağlamaya çalışırsak hedefleri yakalamamamız mümkün değil. Biz TBMM olarak bu anlamda üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız. Başta Anayasa olmak üzere bütün yasaları sivil toplum örgütleriyle paylaşarak yapmak istiyoruz. Böyle yaptığımız takdirde daha kalıcı, daha doğru, daha çok taraftarı olan yasalar yapma imkanı buluruz. Bundan sonra bizim hat ve hareketimiz sivil toplumla birlikte Türkiye'nin geleceğini inşa etmektir." Toptan, TBMM gündeminde bulunan Sosyal Güvenlik Reformu konusunda da Türk-İş başta olmak üzere başka sendikaların da mutlaka dinleneceğini, bu konuda kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini vurguladı. Toptan, bundan sonra da Türk işçi hareketini ilgilendiren yasaların Meclis gündemine gelmesi halinde de sendikaların kapısını çalacaklarını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön