HABER

Töre cinayeti sanığı hakim karşısına çıktı

Töre cinayeti sanığı hakim karşısına çıktı

ŞANLIURFA (İHA) - Şanlıurfa'da sevdiği teyzesi oğluna kaçarak İzmir'de resmi nikahla evlenen kız kardeşini 'töre gereği' sokakta bıçaklayarak öldüren ağabey A.T. bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, iddia makamı, sanık A.T. için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Cinayete azmettirici olarak göz altına alınan ve daha sonra serbest bırakılan baba M.T. hakkında azmettirici olarak yeterli delil bulunmadığından kovuşturmaya yer verilmediği belirtildi. Duruşmaya tutuklu sanık A.T., babası M.T., sanığın ağabeyi E.T., İ.T., yengesi G.T. tanık olarak mahkeme katıldı. Sanığın kardeşi İ.T. ise duruşmaya gelmedi.
Duruşmada ilk olarak hazırlanan iddianame okundu. Tutuklu sanık A.T. polise ilk verdiği ifadeleri kabul etmedi. A.T. savunmasında cinayeti isteyerek ve aile meclisi kararı olmadan işlediğini belirterek, "Kız kardeşim A.T. 2 Temmuz 2006 tarihinde İzmir'de teyzemin oğlu Memet Kaya'ya kaçtı. Teyzem ile aramızda küskünlük oluştu. Daha sonra teyzem telefon açarak kız kardeşimin yerine kızları Emine'yi kardeşim İsmail'e vereceklerini belirttiler. Daha sonra bizden muvafakat istediler. Biz de muvafakat gönderdik ve orada resmi nikahla evlendi. Birkaç gün bekledik. Çünkü Emine'yi göndereceklerdi. Sonra bir telefon geldi teyzemden.Teyzem bana 'sizlere ne verecek kızımız, ne de alacak kızımız vardır. Gelip kız kardeşinizi de götürün' dedi. Sonra kız kardeşim beni aradı ve 'abi gel beni götür' dedi. Ben de İzmir'e gittim ve kız kardeşimi alıp getirdim. Kız kardeşim A.T. evimizde bir hafta kadar kaldı. Aramızda hiçbir problem yoktu. Sonra İzmir'deki teyzemler beni arayıp telefonda hakaret ve küfürler ediyordu. Kardeşimi boşayacakları tehdidinde bulunuyorlardı. Evde otururken, kız kardeşime çay yapmasını söyledim. O da yapmadı. Benim psikolojik durumum yerinde değildi. Mutfaktan aldığım bıçağı kardeşime sapladım. Kaç defa bıçak darbesi vurduğumu hatırlamıyorum" dedi.

A.T.'nin olay sonrası polisteki "namusumu temizledim" şeklindeki ifadesi mahkeme heyeti tarafından soruldu. Tutuklu sanık A.T. ise, "O gün psikolojik durumum yerinde değildi. Ne söylediğimi bilmiyordum" diye cevap verdi. Mahkeme heyeti daha sonra tanıkları dinlendi. Hakim, baba M.T.'ye oğlu için şahitlik yapmak isteyip, istemediğini sordu. Baba M.T. de şahitlik yapamayacağını söyledi. Duruşmada diğer tanıklar dinlendi. Tanıklar, olayın olduğu gün evde olmadıklarını ve cinayeti sonradan duyduklarını söyledi. Tanıklardan A.T.'nin babası M.T. ile annesi K.T. bu olayın gelişmesinde İzmir'de bulunan Kaya ailesini sorumlu tutarak davacı olduklarını söyledi. Mahkeme heyeti, evraklardaki eksiklilerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Edinilen bilgilere göre olay, 2 Temmuz 2006 tarihinde Azize T. aşık olduğu teyzesi oğlu Mehmet Kaya'ya kaçarak İzmir'de resmi nikahla evlenmişti. Kaya ailesi aralarında husumet çıkmaması için T. ailesine berdel olarak bir kızını vermeyi önerdi. Bunun üzerine iki aile arasındaki anlaşma Kaya ailesinin kızlarını T. ailesine vermekten vazgeçmesi üzerine bozuldu. A.T. küçük erkek kardeşine teyzesinin kızı vermekten vazgeçmesi üzerine İzmir'e giderek resmi nikahla evlenen kız kardeşi Azize Kaya'yı Şanlıurfa'ya getirmişti. A.T, kentin Muradiye Mahallesi Gülnaz Sokak'taki babasının evinde yaşama başlayan Azize Kaya ile 27 Temmuz'da teyzesi oğluna kaçmasından dolayı tartıştı. İki kardeş arasında sözlü başlayan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine A.T. bıçakla kız kardeşini sokak ortasında kovalayarak öldürmüştü.

undefined

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön