HABER

Trabzon'da kömür eylemi

Kömür paketleme ve eleme istasyonlarından çıkan yüksek miktarda tozun tarım ürünlerine ve insan sağlığına zarar verdiğini ileri süren Çağlayan Beldesi Yanlıca Mahallesi sakinleri, çevrelerinde bulunan kömür istasyonlarının kapatılmasını istedi.

Trabzon'da kömür eylemi

Trabzon'un Çağlayan Beldesi'ne bağlı Yanlıca Mahallesi'nde, bugün kömür eylemi vardı. Bir grup vatandaş, mahalle sınırları içerisinde bulunan kömür paketleme ve eleme istasyonlarından çıkan yüksek miktardaki tozun sağlıklarını tehdit ettiğini belirterek istasyonların kapatılmasını istedi. Mahalle sakinleri adına konuşan Metin Alemdaroğlu, kömür istasyonlarının çevreye son derece zararlı olduğunu belirterek, "Bu kömür paketleme ve eleme istasyonlarından çıkan yüksek miktardaki tozun, insan sağlığının yanında tarım ürünlerindeki verimi yüzde 35 oranında düşürdüğü ve elde edilen ürünlerin normalinden küçük ve tatsız olduğu mahkeme tarafından bilir kişilerce tespit ettirildi. Mahkeme tarafından bu tür istasyonların yalnızca 5-6. sınıf tarım alanlarında kurulabileceği, Yanlıca Mahallesi'nin 1-2. sınıf tarım arazisi olduğuna karar kılındı. Buna rağmen istasyonların kapanmamasına bir anlam veremiyoruz. Birileri para kazanacak diye bir çok kişinin ekmeğinden olmasına ve sağlığını kaybetmesine izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Mahalle Muhtarı Muzaffer Çağlar ise "Çağlayan Belediyesi'ne ve Trabzon Valiliği'ne şikayet dilekçeleri verdik. Bu dilekçelerimize bir cevap alamadık. Olayı yargıya aksettirdik. Bizden yana karar çıkmasına rağmen, kömür istasyonlarında faaliyetler devam ediyor. Tüm çevre siyaha bürünmüş durumda. Tarım ürünü yetiştiremiyoruz. Çocuklarımız sürekli hastalanıyor" dedi.
Mahalleliler hep birlikte kömür istasyonlarının önüne kadar yürüyerek olaysız şekilde dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön