"Trafiği belediyeler denetlemeli"

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Londra ve Berlin örneklerini vererek, "Trafiği belediyeler denetlemeli" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti sırasında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Topbaş'ın faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve bazı çalışmalarından kopya çektiklerini söyledi. Başkan Topbaş ise bunların kopya değil, bilgi ve deneyim paylaşımı olduğunu, kendilerinin de dünya ülkelerini, şehirleri gezerek örnekler aldıklarını ve bu örnekleri İstanbul'a uyarladıklarını belirtti.

Metro çalışmalarını yapmadan önce dünyadaki örneklerini inceleyerek çalışmalara başladıklarını ifade eden Topbaş, Londra ve Berlin'de trafik komuta kontrol merkezlerini incelediğini, orada trafiğin büyükşehir belediyeleri tarafından denetlendiğini belirterek Türkiye'de de trafik denetiminin belediyelere bırakılması halinde başarı sağlayacaklarını söyledi.

İstanbul'la Gaziantep arasındaki benzerliklere dikkat çeken Güzelbey ise Topbaş'a göreve geldiği günden bu yana yaptığı restorasyon çalışmaları, açtıkları kurslar, verdikleri sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi vererek 2008 yılı içinde yapacağı projelerin tanıtımını yapan bir sunum gerçekleştirdi.
Ziyaret sonrasında, Belediye Başkanları karşılıklı olarak birbirlerine hediyeler sundu.