HABER

Trafik cezalarına zam geliyor

Ankara - Trafik cezaları, yeni yılda yüzde 7.8 oranında artacak. 1 Ocak 2007'den itibaren en düşük trafik cezası 52 YTL, en yüksek ceza ise 11 bin 836 YTL olacak.

Maliye Bakanlığının yeniden değerlendirme oranını 2006 yılı için 7.8 olarak tebliğ etmesinin ardından, trafik kurallarına uymayanlar da yarın girilecek yeni yılın ilk dakikalarından itibaren trafik cezalarını aynı oranda zamlı ödeyecekler.

Buna göre, kırmızı ışıkta geçenlere 101 YTL yerine 108 YTL para cezası uygulanacak. 0.50 promil ve üzerinde alkol alarak araç kullananlar, ilk kez yakalanmaları durumunda 416 YTL yerine bundan sonra 448 YTL para cezası ödeyecek.

Alkollü araç kullanırken yakalananlar ikincisinde 521 YTL yerine 561 YTL, üçüncüsünde ise 834 YTL yerine 899 YTL para cezasına çarptırılacak.
Bu düzenlemelere göre, yeni yılda en düşük trafik cezası 52 YTL olacak.

Trafik cezalarında en yüksek tarife ise muayene istasyonlarını yönetmelikte belirtilen şartlara uygun çalıştırmayan özel işletmecilere 3. ikazla birlikte 11 bin 836 YTL olarak uygulanacak.

Bu arada, sürücülerin cezalarını peşin ödemesi durumunda ceza oranından yüzde 25'lik indirim uygulanması yeni yılda da devam edecek.
Trafik cezaları ile otoyollardan kaçak geçiş yapan araçlara ait geçiş ücreti ve idari para cezası tutanakları da PTT vasıtasıyla tebliğ edilecek ve tahsilat, tebligat sırasında ya da on-line hizmet veren PTT'lerde yapılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön