HABER

Trafik kazasında artık polis beklenmeyecek

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şehir içindeki küçük hasarlı kazalarda artık sürücülerin polis beklemek zorunda kalmayacaklarını ve bir form doldurduktan sonra sigorta şirketlerine haber vereceklerini belirterek, bu uygulamanın 1 Nisan 2008'de başlayacağını söyledi.

TRAFİK CANAVARI RESİMLERİ KALKACAK

Trafik kazalarıyla ilgili mücadelede korkutucu, ürkütücü olmak istemediklerini belirten Bakan Atalay, "Trafik canavarı levhalarını kaldırmayı düşünüyorum. Güler yüzle, huzurla gideceği yere varacağı duygusunun verilmesi gerek. Ama toplumsal hayat kurallarla yürütülür. Kurallar yoksa başıboşluk olur. Kurallara uymak demokratik kültürün de gereğidir. Kurullara uyulmasını ciddi şekilde denetleyeceğiz" dedi.

Trafik kazalarında, aşırı hız, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takılmaması ve alkollü araç kullanımının başta gelen sebepler olduğuna işaret eden Atalay, "Sivil ve resmi görevlilerle ihbarlı, radarlı, kameralı denetimlere devam edeceğiz" dedi. 2008 yılında kayıt sistemli radar araçları alınacağını ve hizmete sunulacağını belirten Atalay, trafik personelini teknolojik açıdan destekleyeceklerini kaydetti. Atalay, "Radarlar artık seyir halinde ve sabit denetim yapabilecek" dedi. Aşırı hız yapan, yasaklı park eden araçların da plakalarının veri tabanından taranacağını ve tutanakların adrese gönderileceğini bildiren Atalay, kameralı kayıt sistemi sayesinde çalıntı ve kayıp araçların da daha kolay bulunacağını söyledi. 220 adet denetim aracı, tablet bilgisayar ve dijital fotoğraf makineleri sayısının artırılacağını belirten Atalay, GPRS cihazlarının da hızla araçlara takıldığını bildirdi. Atalay, "Kısa süre sonra, ekip aracının nerede olduğu, kimin nereye en kısa sürece ulaşacağı belirlenecek ve bu konuda bir pratiklik sağlanmış olacak" dedi.

Trafikte çok sayıda motosiklet olduğuna da işaret eden Atalay, "Kask takmayanlara müsamaha edilmeyecek" dedi. Vatandaşları emniyet kemerlerini takmaları konusunda da uyaran Atalay, bu konudaki denetimleri de artıracaklarını ve şehir içindeki otobüslerde de yolcuların kemer takması uygulaması başlatmak istediklerini söyledi. Cep telefonu kullanımına da değinen Atalay, bir araştırmaya göre cep telefonu kullanımının ilk 5 ve 10 dakikalarında trafik kazaları olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Aşırı hıza da müsamaha edilmeyeceğini vurgulayan Atalay, radarların seyir halinde de denetim yapacaklarını kaydetti. Alkollü araç kullanımı, gürültü kirliliği, yayaların alt ve üst geçitleri kullanmaları konusunda da çalışmalar yapılacağını belirten Atalay, şehir içi kazaların en çok gerçekleştiği kavşaklara da özel bir önem vereceklerini kaydetti.

ARAÇTA SİGARA YASAĞI GELİYOR

Seyir halindeyken sürücünün sigara içmesinin de dikkati dağıttığını belirten Atalay, mevcut Trafik Kanunu'nda bulunmadığı için bu konuda cezai müeyyide uygulanmadığını kaydetti. Atalay, yeni yasada bununla ilgili düzenleme yapılacağını, ayrıca yasada, otobüs, kamyon gibi ağır araçlara hız sınırlayıcı takılması, sürücülere 60 yaşa kadar 10 yılda bir 60 yaşından sonra 5 yılda bir sağlık kontrolü yapılması, 2 yıl stajyer sürücülük gibi yeniliklerin de bulunacağını söyledi.

HASARLI KAZADA POLİS BEKLEMEYE SON

Bakan Atalay, şehir içinde çok sayıda küçük hasarlı kazalar yaşandığını ve bu kazaların trafiği aksattığını söyledi. Polisin bazen çabuk geldiğini ama bazen de çok geç geldiğini belirten Atalay, "Bunun çözümünü bulduk. İki taraf anlaşarak bir form dolduracak ve kendi sigorta şirketlerine haber verecekler. Bu uygulama 1 Nisan 2008'da başlayacak. Şu anda sigorta şirketleri hazırlıklarını yapıyor" dedi. İnsanların kültürünün ve yetişmişliğinin en büyük göstergesinin trafik alanında olduğunu ifade eden Atalay, şehir içi trafik denetimlerine ağırlık vereceklerini söyledi. Atalay, taksi esnafına da dikkatli olmaları çağrısında bulunarak, "Biz dikkatli olacağız, onlar da dikkatli olsunlar" dedi. Trafik polislerinin de çok nazil olacağını ve insanlara insanca davranacağını belirten Atalay, "Ama trafik kurallarını uygulamada da kararlı olacak. Müsamaha olmayacak" dedi.

* Atalay ayrıca, "Sadece evrak kontrolu için sürücüler durdurulmayacak" dedi. Daha sonra soruların cevaplandıran Bakan Atalay, İzmir'de bir gencin ensesinden vurulması olayıyla ilgili bir soru üzerine, "Bu görevde hatası olan cezasını görecektir. Görevini iyi yapmayanlar cezalandırılır, iyi yapanlar ödüllendirilir" dedi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön