Trafikte uyuşturucu denetimi başlıyor

İstanbul’da trafik polisleri bugünden itibaren alkol kontrolünün yanında uyuşturucu kontrolü de yapacak.

Trafikte uyuşturucu denetimi başlıyor

Bugünden itibaren hayata geçirilecek uygulama nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesince seminer düzenlendi.

Trafikte uyuşturucu denetimine yönelik uygulama, bugünden itibaren hayata geçirilecek.

Uygulamayla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesince seminer düzenlendi. Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, uygulamada kullanılacak "uyuşturucu analiz cihazı"nın tanıtımını yaptı. Seminerde, Özsoylar'a Alman uzmanlar da yardımcı oldu.

19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl süreyle el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası kesilecek. Sürücüden alınan tükürükörneği ise "adli delil" olarak 2 yıl süreyle saklanacak.

Buıgünden itibaren başlayacak uygulamada, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü trafik polislerinin işlemlerinin ardından bölgedeki en yakın polis merkezine götürülerek hakkında uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak. Test yaptırmak istemeyenlere ise 2 bin lira para cezası kesilecek ve ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak. Ancak yönetmelikte belirlenen süre içerisinde Adli Tıp Kurumundan "temiz raporu" getirirse cezası iptal edilecek.

9 DAKİKADA TESPİT EDİYOR

İstanbul’da trafik polisleri bugünden itibaren alkol kontrolünün yanında uyuşturucu kontrolü de yapacak. Bu amaçla Almanya’dan ithal edilen “Mobil uyuşturucu analiz cihazı” Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen bir seminerle tanıtıldı. Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar uyuşturucu analiz cihazı ve kullanımı hakkında bilgi verdi. Bu arada cihazın tanıtılmasında Alman uzmanlar da katıldı. Cihazdan şu anda İstanbul’da 3 adet olduğu belirtildi. Cihaz yaklaşık 9 dakika içinde ölçüm yapılan kişinin hangi uyuşturucu maddeyi kullandığını tespit ediyor. 19 ayrı uyuşturucu madde türünü tanımlayabilen cihazın bir ölçümünün bedeli yaklaşık 20 Euro olarak hesaplandı. Uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl süre ile el konurken 3 bin 600 lira da para cezası kesileceği belirtildi. Cihazla ölçüm yaptırmak istemeyen sürücünün ise ehliyetine 2 yıl süre ile el konurken 2 bin lirada para cezası kesilecek. (A.A)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
beni finlandiyada bir gece kulübüne götürdüler..içerde 5-6 yüz kişi olmasına rağmen, koca oto parkta 10 tane araba vardı, onlarda mekanda çalışanların arabaları ....niye biliyomusunuz.. orada insanlar hem kendi hayatlarını hem karşı tarafın hayatını çok önemsiyolar..alkollü araç kullanmanın, potansiyel " yol katili " anlamına geldiğini çok iyi biliyolar..bizde ise bu rezillik iyi bir bok yemiş gibi adeta övünülerek anlatılır..""bi 35 lik içtim banamısın demedi..bi kökledim gazı,baktım 15 dakikada evdeyim" diye...ama ev yerine hastaneye mezara gidenler çok daha fazla, unutmayın..
yorumunuz için ağzınıza sağlık, sizi anlıycak kaç vatandaş vardır bilmiyorum ama varlığınız beni mutlu etti.
çok güzel özetlemişsin tşk ederim kardeşim...
helal sana ne gizel özetledin valla
Arap idam eder Türkü.Alman döver Türkü.KKTC askeriyemizle dalga geçer.Ürdün Türklerle dalga geçer.Hollandada insanlar korkar Türk MAHALLERİNE KAÇAR BİZDEN.İSRAİL SEVMEZ TÜRKİYEYYİ.ERMENİ EŞKİYADIR BİZE GÖRE.MISIR GAZETECİLERİMİZİ TUTUKLAR.SONRADA HER YERDEN DIŞLANAN İNSANIMIZDA IRKÇILIK YAPIP TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR DER.NEDEN KİMSE SEVMİYOR BİZİ SÖYLİM İNSANIMIZ GİTTİĞİ TOPLUMLARIN KURALLARINA UYMUYOR.HER YERİ TÜRKİYE SANIYOR KÖYLÜ GİBİ YAŞIYORLAR.AONRADA SOPAYI YİYİYORLAR...
eğer icip cevirmede kontrole gırersem kesın ölçüm yaptırmam daha mantıklı cezası daha azmış :) ıcmedıysem zaten yaptırırım.. kafamız hafıf dumanlı agır agır gezıyorduk artık onuda yapamıycaz ne ısekı bonzai nin kafası en fazla 1 saat :))
işalalh polis gezideki gibi hükümete karşı olanalrı beş kişiyi öldürdüğü gibi uyuşturucualru öldürmezler
keşke bütün cezalar bu şekilde caydırıcı olsa..ama bununda suyunu çıkarırız millet olarak..yaşam tarzıma müdehale ediliyor deyip ayaklanabiliriz örneğin...
bi yandan iyi olmuş aslında kafamız dumanlıyken huzur turu çok iyi oluyodu ama nabalım bi taksi abonesi yapçaz kendimize kafa dengi çağarcaz gezdircek bu kadar içen içer abi bunu kime ne engelleyebilir nede karışabilir....herkezin kendi hayatı ..
uyuşturu alkol kontrolu yapacaklarına arabanın camını kırıp hırsızlık yapan kişilere bulunduğumuz şikayeti 10 günden önce savcılığa iletsinler...
örnek vermemek daha avantajlı..2 yılla yırtıyon..cezası az....bi yalnışlık yokmu..
İÇENLERE CEZA VERECEĞİNİZE SATANLARA CEZA VERSEYDİNİZ BU TRAJI KOMİK DURUMA GÜLMEZDİM ŞU AN
içen evinde içsin
en cok akp liler içyo
ne içtin sen sabah sabah :)
uyuşturucu kontrolü yapmaya hakları yokki ama uyuşturucu patronlarını yakalamaları lazım önce UYUŞTURUCU SATANLARI YAKALARIN İÇENLERİ DEĞİL OZAMAN İÇECEK Bİ,ŞEY BULAMAZLAR
önce sokaklarda neler oluyor onu araştır sonra yorum yaz.Yaşları genç olan çocuklar bildiğiniz sinek ilacı ve tarım ilaçları herhangi bir çalı çırpının üstüne sıkarak uyuşturucu madde yapıyorlar bu durumda sana sorarım uyuşturucu patronu kim oluyor?
saçmalık olurda bu kadar olmaz :D adam ölçüm yaptırırsa ve uyuşturucu çıkarsa 5 yıl ehliyetine el konuyor ve 3600 TL ceza kesiliyor, ölçüm yaptırmazsa 2 yıl ehliyetine el konuluyor 2000 TL para cezası kesiliyor... ben olsam ölçüm yaptırmam açıkçası :D ölçüm yaptırmayanın ehliyetine 5 yıldan daha fazla süre el konulmalı ve 3600 TLden fazla para cezası uygulanmalıki herkes ölçüm yaptırsın...
kafan ıyıse olcum yaptırmıycan arkadas daha karlısın :)))
istanbulda bulunan tüm ticari taksi şöförlerine bu uygulama yapılırsa devletin kasası hayli fazla dolar devletimiz mutlu milletimiz huzurlu olur
Yakında aKplimisin degiLmisin de yaparLar..
Her uyuşturucunun tesbiti laboratuarlarda ayrı metodlarla yapılır, bu pek inandırıcı olmamış, hangi uyuşturucuyu arıyorlar?
En guzeli yapilmis artik uyusturucu mida haline geldi
Bu detektörler trafikte sadece hint keneviri, kokain ve eroin testi yapabiliyor, ağızdan tükürük alınarak, sonuç zannettiğiniz gibi hemen değil 3 ay sonra, insan fişlemek için yeni metod.
bende alkol kullanırım ama eşşeklik edipte alkollü araç kullanmam. LÜTFEN SİZDE KULLANMAYIN
Arap idam eder Türkü.Alman döver Türkü.KKTC askeriyemizle dalga geçer.Ürdün Türklerle dalga geçer.Hollandada insanlar korkar Türk MAHALLERİNE KAÇAR BİZDEN.İSRAİL SEVMEZ TÜRKİYEYYİ.ERMENİ EŞKİYADIR BİZE GÖRE.MISIR GAZETECİLERİMİZİ TUTUKLAR.SONRADA HER YERDEN DIŞLANAN İNSANIMIZDA IRKÇILIK YAPIP TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR DER.NEDEN KİMSE SEVMİYOR BİZİ SÖYLİM İNSANIMIZ GİTTİĞİ TOPLUMLARIN KURALLARINA UYMUYOR.HER YERİ TÜRKİYE SANIYOR KÖYLÜ GİBİ YAŞIYORLAR.AONRADA SOPAYI YİYİYORLAR.
3 cihaz!...... 9 dakika trafikte bekle sonucunu al!!!!!!! Alman yandaşlardan herhalde....
Yasa iyi güzel de, Test sonucun almak için yarım saat beklenmesi çok kötü. Hele birde yaz sıcağında yada dondurucu soğukta .
Uyuşturucu kullanan kimse, test yaptırmayı reddeder se daha karlı çıkıyor. Teste neden razı olsun. Haberde bir eksiklik mi var?
Diğer Haberler