Travogen Krem Ne İşe Yarar? Vajinaya Sürülür mü? Kullananların Yorumları

Travogen krem, mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Travogen Krem Ne İşe Yarar? Vajinaya Sürülür mü? Kullananların Yorumları

Travogen krem, mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Mantarın haricinde deride pullanma, kızarıklıkla birlikte kaşıntı gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Haricen kullanılır ve esas üretim amacı ciltteki mantar hastalıklarının tedavi edilmesidir. 20 gram ağırlığa sahip olan tüp ambalajlarda satılan ve eczanelerden temin edilebilen bir kremdir.

Travogen Krem Nedir?

travogen krem nedir

Travogen krem haricen kullanılan, derideki mantar oluşumlarını tedavi eden bir ilaçtır. Etken maddesi izokonazol nitrattır. Derinin yüzeyinde oluşan mantara doğrudan etki eder. Bunun yani sıra içeriğinde bulunan diğer etken maddeler ise polisorbat, vazelin, parafin, demineralize su ve setostearil alkol sorbitan monostearattır.

Deride oluşan mantar rahatsızlığı vücudun pek çok bölgesinde varlık gösterebilir. Yaygın olarak el ve ayak parmaklarının arasında, kasıkta, koltuk altında, tırnaklarda ve derinin kıvrımlı kısımlarında görülür. Travogen ile mantarın dışında farklı cilt rahatsızlıkları da tedavi edilebilir.

Bunlar:

 • Bikini bölgesindeki mantar,
 • Sarı veya kahverengi renkte olan cilt döküntüsü,
 • İmpetigo denilen deride sarı renkli kabuklanmalar
 • İçi iltihapla dolu kabarcıkların görülmesi yol açan bulaşıcı cilt hastalıklarını iyileştirilebilir.

Travogen Kremin Faydaları

Bu kremin faydaları:

 • Travogen krem sayesinde tedavisi en zor olan mantar türleri dahi iyileştirilebilir.
 • Mantarın neden olduğu derideki kızarıklık ve kaşıntıyı geçirir.
 • Genital bölgede oluşan mantara karşı oldukça etkilidir. Kullanımından itibaren 7 gün içinde iyileştirici etkisini gösterir.
 • Tedavisi en zor olan mantar türü derinin kıvrımlı olduğu kısımlara ve ayak ile el parmakları arasına yerleşir. Bu bölgelerdeki mantarın tedavisinde en kısa sürede sonuç alınabilen krem Travogen’dir.

Travogen Kremin Yan Etkileri

Travoen krem hafif yan etkilere sahip bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle de mantar tedavisi için pek çok doktor tarafından önerilir. Travogen kremi kullandıktan sonra çok nadir olarak kremin sürüldüğü bölgede kızarıklık, kabarma ve yanma hissi oluşabilir.

Bunun haricinde seyrek de olsa görülmesi muhtemel olan diğer yan etkiler ise şu şekildedir:

 • Nefes darlığı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Dudak, dil ve boğazda şişme

Travogen Krem Nasıl Kullanılır?

 • Travogen kremin kullanım süresi doktor tarafından belirlenir. Normal koşullarda tedavi süresi

2 veya 3 haftadır. Ancak el ile ayak parmaklarının arasında ve derinin kıvrımlı bölgelerinde görülen inatçı mantarın tedavisi daha uzun sürebilir. Bu gibi hallerde kremin kullanım süresi 1 aya kadar uzatılır.

Kremin sürüleceği bölgenin uygulamadan önce temizlenmesi gerekir. Ardından mutlaka kurulanmalıdır. Bunun nedeni ise mantarla mücadele ederken hastalıklı derinin mutlaka kuru tutulması gerektiğidir. Böylece mantarın üremesi önlenir. Kurutulduktan sonra nohut büyüklüğündeki krem ince bir tabaka halinde deriye sürülür. Krem sürülen bölgenin üstü açık bırakılıp deri tarafından kremin emilmesi beklenir.

Travogen krem hastalıklı deriye günde 1 kez uygulanabilir. Ancak mantarın çok ağır olduğu hallerde doktor kararına bağlı olarak sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer uygulandığı da olur.

 • Mantar tedavisinde hijyen oldukça önemlidir.

Giyilen çamaşırlar, kullanılan havlular pamuklu kumaştan tercih edilmelidir. Kullanılan kıyafetlerin yüksek dereceli sıcaklıkta kaynatılarak temizlenmesine ve her gün temiz kıyafetlerin giyilmesine özen gösterilmelidir.

 • Travogen kremin sürüldüğü derinin hava almasını engellemeyecek kıyafetler tercih edilmelidir.

Dar, bedeni sıkan kıyafetler yerine bol, pamuklu kumaştan üretilen giysiler tercih edilmelidir. Mantar ayaklarda ise pamuklu çoraplar ve hava almayı sağlayan sandaletler giyilerek mantarın üremesi önlenerek tedavi süreci hızlandırılabilir.

 • Mantar dış genital bölgede ise Travogen krem deriye ince bir tabaka halinde sürülür. 1 hafta boyunca günde 2 defa kullanılması gerekir.

Travogen Kremi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Travogen krem mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Tedavi süresince doktorun belirttiği kullanım süresi ve günlük uygulanması gereken miktarın dışına çıkılmamalıdır. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt rahatsızlıklarına karşı bu kremin uygulanması sakıncalıdır.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde kremin kullanımına doktor tarafından karar verilmelidir.
 • Kremin uygulanmaya başlanmasının ardından ilk hafta içinde olumlu etkilerinin görülmesi gerekir. Eğer herhangi bir iyileşme belirtisi görülmezse mutlaka doktora başvurulması gereklidir.

Kremin gözle ve ağızla temas etmesi önlenmelidir. Temas etmesi halinde bol suyla temizlenmelidir.

 • Kremi oluşturan etken maddelere karşı alerjik bir reaksiyona sahip olup olunmadığının anlaşılması için Travogen krem öncelikle deride ufak bir bölgeye uygulanmalıdır. Biraz bekledikten sonra herhangi bir tahriş, kaşıntı veya kızarıklık görülmüyorsa kremin tüm cilde uygulanmasında bir sakınca bulunmaz.
 • Travogen krem güneş ışınlarından uzak, serin bir ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Travogen krem ile uygulanan tedavi süresince cilt hassas bir hale gelir. Bu sebeple kullanılan cilt ürünlerinde daha özenli davranmak gerekir.

Cildi tahriş edebilecek sert sabunların, kimyasal içerikli şampuanların, saç boyasının, tüy dökücü köpük ile kremlerin ve alkollü cilt temizleyicilerinin kullanımından uzak durulmalıdır.

 • Deride mantarın görüldüğü bölgenin temiz ve kuru tutulmasına dikkat edilmelidir. Mantar nemli ortamda daha hızlı çoğalır.

Travogen Krem ile İlgili Merak Edilenler

Travogen krem yüze sürülür mü? Travogen krem mantarın tedavisi için geliştirilmiştir. Ancak impetigo olarak adlandırılan bulaşıcı bir deri hastalığının tedavisi için yüze sürülebilir. Bu hastalık kendini sarı renkteki kabuklar ile içi iltihap dolu kabarcıklar şeklinde gösterir. Yüzde hastalıklı bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir.

Travogen krem hamilelikte kullanımı uygun mu? Travogen kremin içeriği deri tarafından emilerek kana karışır. Ardından dolaşım yolu ve plasenta kanalıyla bebeğe iletilir. Bu sebeple hamilelikte doktor tarafından reçete edilmediği sürece kullanılması uygun değildir. Ayrıca emzirme döneminde de kremin içeriğinin anne sütünden bebeğe geçme ihtimali bulunur. Bebeğin kremin içeriğinden etkilenmemesi için doktor reçete etmediği sürece Travogen krem kullanılmamalıdır.

Travogen krem vajinaya sürülür mü? Mantar genital bölgedeki ciltte de görülür. Kaşıntı, kızarıklık ve deride şişme şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Travogen krem bikini bölgesine vajinanın iç kısmına temas etmeyecek şekilde uygulanabilir.

Travogen krem pişik için kullanılır mı? Travogen krem mantarın yanında pişik tedavisi için de kullanılabilir. Pişik olan bölge suyla temizlenip kurulanır. Ardından ince bir tabaka halinde krem sürülür. Krem sürülen bölgenin üzeri açık bırakılarak beklenir.

Travogen krem günde kaç kez kullanılır? Travogen krem hastalıklı cilde günde bir defa uygulanmalıdır.

Travogen Krem Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Travogen krem medikal içerikte bir üründür. Bu yüzden doktorun yazdığı reçeteyle eczaneden temin edilmesi mümkündür. Son kullanma tarihine dikkat ederek ve eczanede uygun saklama koşullarında muhafaza edildiğinden emin olunarak satın alınmalıdır.

20 gram ölçülü ambalajda satılan Travogen kremin eczanelerdeki fiyatı 2018 yılı itibarıyla 14,02 TL'dir.

Travogen Kremi Kullananların Yorumları

 • Genital bölgemde mantar görülmesi nedeniyle doktorum tarafında Travogen krem reçete edildi. Kremi kullanmaya başladığımda kaşıntı ve kızarıklık hemen geçti. Herkese tavsiye ederim.
 • Ayak parmaklarımın arasında mantar oluştu. Kremi iki hafta boyunca düzenli olarak her gün kullandım. Parmaklarımın arasındaki şiddetli kaşıntıdan kurtuldum.
 • Kolumun üst kısmındaki deride yoğun kızarıklık ve kaşıntı vardı. Travogen kremi doktorun tavsiyesiyle kullanmaya başladım. Kaşıntılar epeyce azaldı.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler