TRT Yasa Tasarısı'na karşı TBMM önünde eylem

Ankara (AA)- KESK'e bağlı Haber-Sen üyeleri, TRT Yasa Tasarısı'nı, TBMM'nin Dikmen kapısı önündeki eylemle protesto ettiler.

"Yeni TRT Yasa Tasarısı'na hayır, TRT halkındır, yok edilemez" yazılı pankart açan ve slogan atan gruba, bazı CHP ve DTP'li milletvekilleri de destek verdi. Burada grup adına basın açıklaması yapan TRT ses sanatçısı ve Haber-Sen Denetleme Kurulu Üyesi Tekin Çelikel, "AK Parti'nin, iktidara geldiği günden bu yana uyguladığı TRT'yi yok etme planında, bu tasarıyla son darbeyi vurmayı hedeflediğini" iddia etti.

Uygulanan kadrolaşma politikası ile müdür yardımcıları dahil değiştirilmeyen yönetici kalmadığını ileri süren Çelikel, "Yönetim kademelerini ele geçiren AKP, şimdi yayın üretim kademelerini ele geçirmek istiyor. Bunun için hazırladığı yasa tasarısı ile deneyimli, birikimli ve demokrat kimliği ile tanınan yayıncıları kurumdan
uzaklaştırarak, kendi yandaşlarını TRT'ye doldurmak istiyor. Bu yasa tasarısı, sanatımıza, kültürümüze, kültürel kurumlarımıza, belleğimize saldırıdır" dedi.

Çelikel, bugün alt komisyona gönderilen tasarının yasalaşması durumunda, bir prodüktör ya da muhabirin, kendini Çevre ve Orman Bakanlığında veya Diyanet İşleri Başkanlığında bulabileceğini öne sürerek, "Bu Yasa Tasarısı derhal geri çekilmelidir" görüşünü dile getirdi. Öte yandan, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko, yaptığı yazılı açıklamada, TRT'nin, Hükümet tarafından içi boşaltılarak, tasfiye edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.