HABER

TRT'de torpil skandalı

TRT, çeşitli kadrolar için yaptığı sınavın sonuçları internet sitesinden yayımlandı ve skandal ortaya çıktı.

TRT'de torpil skandalı

Ancak TRT'nin Bilgi İşlem Dairesi, listenin Excel dosyasındaki gizli bölümünü silmeden, İnternet sitesine koyunca, skandal ortaya çıktı.

Dosya, internet sitesinden indirildikten sonra iki kişinin yanına "Ercüment şahsen tanımıyor, yetim büyümüş" ve "Erol Yüksel kefil değil" gibi notların düşüldüğü görüldü. TRT ertesi gün sitedeki dosyayı değiştirdi.

Gazeteport'ta yer alan habere göre skandala giden süreç şöyle gelişti:

TRT 2009 yılında yaptığı sınavın ardından sonuçları 21 Ocak 2010 günü saat 22.20 civarında açıkladı. Sınavı asıl ve yedek olarak kazanların listesi Microsoft Excel belgesinde TRT'nin trt.net.tr adresindeki internet sitesine konuldu. 10 stajyer spiker almak için açılan sınavda 6 kişi başarılı olmuştu ve yedek liste yoktu. Excel sayfasındaki satır numaraları 10'ndan 60'a atlıyordu. Aradaki satırlar gizlenmişti. Dosyaya ulaşan Cumhuriyet, gizli satırları açınca torpilin belgesiyle karşılaştı.

Gizli satırlardaki listede yer alan isimlerin ikisinin karşısında bazı notlar vardı.Listede 35. sıradaki Ali Burak Ünlü'nün karşısında parantez içinde "ERCÜMENT ŞAHSEN TANIMIYOR, YETİM BÜYÜMÜŞ", 36. sıradaki Fatih Oruk'un karşısında da "EROL YÜKSEL KEFİL DEĞİL" yazıyordu.

Listedeki gariplikler bununla da bitmiyordu. 13 kişilik bir listenin başında da büyük harflerle "ORTA" yazıyordu. İsimlerinin karşısında not yazan Ünlü ile Oruk listeye göre stajyer muhabirlik sınavını yedek olarak kazandı. 13 kişilik listeden, Tamer İnan, Ali Yıldırım, Ayşe Kübra Kürklüoğlu, Ahmet Çiftçi ve Selçuk Çelik de sınavı yedek listeden kazandı.

21 Ocak gecesi yayına koyulan listedeki skandal 22 Ocak günü mesai saatinin başlaması ile siteden kaldırıldı. Torpil ifadelerinin ayıklandığı liste, bu kez Word dosyası olarak yayına konuldu. TRT'nin bu skandalın ardından nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

TRT'DEN AÇIKLAMA: HAKSIZ İDDİALAR

TRT Genel Müdürlüğü, haber üzerine bir açıklama yaparak, 'kurum sınavlarında her hangi bir torpilin söz konusu asla olamayacağını, sınavlar hakkında bugüne kadar herhangi bir itirazın söz konusu olmadığını' bildirdi.

TRT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bir gazetede, TRT sınavları hakkındaki haberde ''sınavların ilan edilişine yönelik haksız iddialarda bulunulduğu'' ifade edildi. TRT'nin düzenlediği sınavların, kurumsal ve genel mevzuat hükümleri ile yerleşik Danıştay kararlarına uygun olarak ses ve kamera ile görüntü kaydı yapılarak gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada sınavlarda, KPSS sınav puanlarının esas alındığı, başvuranlar arasından en yüksek puanlıların mülakata çağrıldığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sınavlarımızda her hangi bir torpil söz konusu asla olamaz. Sınavlar hakkında bugüne kadar herhangi bir itiraz söz konusu olmamıştır. Stajyer Spikerlik için 200 aday mülakat sınavına kabul edilmiş 10 asil ve 10 yedek olmak üzere 20 aday başarılı olabilecek iken bu sayı 6 da kalmıştır. Yapım ve Yayın Görevlisi (Resim Seçici Ağırlıklı) kadrosu içinde aynı şey söz konusudur. Bu durum, sınavın objektif yapıldığının ve sadece kalifiye personelin alındığının ispatıdır.

'Liste bilgilendirme amaçlı yayınlandı'

Kurumumuzun açmış olduğu giriş sınavlarının resmi sonuçları, 22 Ocak 2010 tarihinde Merkez İlan Panosunda ilan edilmiştir. Ankara dışından sınavlara katılan adayların bilgi edinmesini teminen internet ortamında kazanan adayların listesi bilgilendirme amaçlı yayımlanmıştır. Bir gazetenin yaptığı haberde bazı isimlerin internet ortamında referanslarıyla yayınlandığı iddia edilmiştir. Bilgilendirme amaçlı yayımlanan duyuru ile Merkez İlan Panosunda ilan edilen resmi duyuru birbirinin aynısı olup, gazetede ifade edilen isimler internet sitesine konulmamıştır."

Geri Dön