Trump'a darbe üstüne darbe

ABD'de 2016 seçimlerinde Trump'ın kampanya müdürlüğünü yapan Paul Manafort'un Özel Savcı Robert Mueller'le anlaştı. Manafort, geçtiğimiz ay hakkındaki başka bir dosyadan 8-10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Trump'a darbe üstüne darbe

Manafort'un savcılıkla anlaşmaya gitmesinin, ara seçimlere 2 ay kala Trump yönetimine büyük bir darbe olabileceği belirtiliyor

Reuters haber ajansının konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, geçtiğimiz ay yargılandığı davada 8 ayrı suçtan suçlu bulunan Manafort'un ikinci bir dava sürecinden kaçmak için savcılıkla anlaşmaya vardı.

2142079_810x458

Manafort'un savcılıkla işbirliğinin, Mueller'in yürüttüğü 2016 seçimlerine Rusya'nın müdahalesi ve Kremlin ile Trump arasında gizli bir anlaşma olduğu iddialarıyla ilgili soruşturmayı kapsayıp kapsamadığı ise henüz bilinmiyor.

Manafort'un Washington'daki mahkemede, kara para aklama, ABD'yi dolandırma ve Ukrayna'daki Rusya yanlısı politikacılar için lobi çalışmaları yapma suçlamalarıyla yargılanması bekleniyordu.

Manafort geçtiğimiz ay Virginia'da yargılandığı davada 8-10 yıl arası hapis cezasına çarptırılmıştı. Trump'ın 2016 seçim kampanyasında 3 ayı kampanya müdürü olarak olmak üzere 5 ay görev yapan Manafort, Ukrayna'daki Rusya yanlısı partiden ödeme aldığı yönünde haberlerin çıkmasının ardından görevinden istifa etmişti.

Manafort, 2016'da Trump Tower'da bazı Rus vatandaşlarıyla Trump kampanyasında isimlerin gerçekleştirdiği toplantıda da yer alan isimlerden biriydi. Toplantıda Rusların, Trump'ın rakibi Hillary Clinton hakkında 'kirli' bilgi vermeyi önerdiği öne sürülmüştü. Trump karşıtları bu toplantının, Kremlin ile Trump arasında gizli bir anlaşma olduğunun kanıtı olduğunu savunmıştı.

Geçtiğimiz ay Manafort yargılandığı davada hapis cezasına çarptırılırken, Trump'ın eski kişisel avukatı Michael Cohen hakkındaki suçlamalarla ilgili savcılıkla işbirliğine gitme kararı almış, bunun ardından konuyu Twitter hesabından değerlendiren ABD Başkanı Donald Trump, "Michael Cohen'in aksine o, bir anlaşma almak için hikayeler uydurmayı reddetti. Bu cesur adama büyük saygı duyuyorum" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'de Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Manafort'un savcılıkla işbirliğine gitmesinin Trump için büyük bir darbe daha anlamına gelebileceği ifade ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
BU ADAMIN NE KADAR İYİ VE NAMUSLU OLDUĞU YILLAR SONRA ANLAŞILACAK :D
@serdar_akdeniz_1983 HAYIRDIR SEDOOO ADAMIN MALİİ HUKUKİİ HUSUSİİ AVRADİ NAMUSİ DANIŞMANLIĞINIMI YAPTIN HAA
yine mi?bu haberler artık komik bile değil.
şeytan
İNŞALLAH ABD DE DARBE YAPIP TRAMPI ASARLAR
ulaa darbe darbe de hiç bişeyy yapamıyorsunuz bu adama nolacak. parasın la işinii. götürüyor.
NE DARBE NEDE ÖYLE BİRŞEY BEN İNANMIYORUM
ha gayret trumpu devireceğiz.az kaldı
büyüksün trump reis dünya reis görsün bazıları gibi eeeyyy demiyorsun kodunmu oturtuyorsun
Diğer Haberler