HABER

Trump: İran'da rejim değişikliği istemiyoruz

G7 zirvesi için Fransa’da bulunan Amerika Başkanı Donald Trump, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve İran’da bir rejim değişikliği isteği içerisinde olmadığını söyledi.

Trump: İran'da rejim değişikliği istemiyoruz

G7 zirvesi için Fransa’da bulunan Amerika Başkanı Donald Trump, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve İran’da bir rejim değişikliği isteği içerisinde olmadığını söyledi.

Trump ayrıca İranlıların yaşamaya mecbur bırakıldıkları durumunsa kabul edilemez olduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in G7 zirvesine davet edilmesinin kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Amerika Başkanı Trump, Zarif’le görüşü görüşmeyeceğine dair sorulara da şu an bu şekilde bir karşılaşma için erken olduğunu düşündüğünü söyledi.

Trump, şu an Zarif’le görüşmek istemediğini de belirtti. Çin’le Amerika arasındaki ticaret savaşı konusuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Trump, Çin’in yeniden Amerika’yla müzakere masasına dönmek niyetinde olduğunu söyledi.

Trump, bunun tüm dünya adına çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Trump ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’ten de övgüyle bahsetti ve onun büyük bir lider olduğunu ve kendisinin uzlaşı ve tansiyonu düşürme konusundaki niyetini de memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret savaşının daha da alevleneceğine dair kararlar ve işaretler üzerine Cuma gününden bu yana tüm dünya piyasalarında ciddi dalgalanmalar yaşanıyor.

TRUMP-SİSİ GÖRÜŞMESİ

Temasları kapsamında Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Mısır’la çok büyük bir ticaret anlaşması planladığını açıklayan ABD Başkanı, İran ile de yeni bir nükleer anlaşma imzalanması gerektiğini ve Çin’in ticaret savaşını bitirmek istediğini belirtti.

Bu yıl 45’incisi gerçekleştirilen G7 Zirvesi, Fransa’nın ev sahipliğinde üçüncü gününe başladı. Dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisinin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede ABD Başkanı Donald Trump bugünkü ilk görüşmesini Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile gerçekleştirdi. Mısır Cumhurbaşkanı ile beraber basına demeç veren ABD başkanı, “Uzun zamandır arkadaşım olan Cumhurbaşkanı Sisi ile burada yan yana bulunmaktan çok mutluyum. Birbirimizi çok iyi anladık. Biliyorsunuz oldukça zorlu biri ama aynı zamanda iyi bir adam” dedi. Mısır Cumhurbaşkanı ile bugün ticaret, askeri meseleler ve dünyada olup biten olayları konuştuğunu belirten Donald Trump, açıklamasında Çin ve İran ile yaşanan krizlere yer verdi.

Geri Dön